Rewolucja Pięknych Ludzi – EDK 2021

EDK, czyli Ekstremalna Droga Krzyżowa. W niektórych rejonach już trwa, lecz dla niektórych dopiero się zacznie. Czym tak naprawdę jest i co daje człowiekowi pokonanie w trudnych warunkach trasy, przygotowanej do indywidualnej modlitwy?

Idea ta została zapoczątkowania w 2009 roku przez polskiego duchownego ks. Jacka Stryczka. Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest zorganizowaną pielgrzymką, lecz indywidualną praktyką religijną. Uczestnik ma na celu pokonanie swoich własnych słabości, wyjście ze strefy komfortu i docelowo spotkanie się z Panem Bogiem.  

Ponad 600 tras i aż 100 tysięcy pątników, którzy chcą sprostać wyzwaniu jakim jest EDK i zbliżyć się do Boga. Praktyka Ekstremalnej Drogi Krzyżowej nie ogranicza się jedynie do naszego kraju. Nie tylko w Europie, ale również w Ameryce jest wiele miejsc, w których organizowana jest ta wędrówka.

Jak przygotować się do EDK?

Na taką wyprawę może wyjść każdy (osoby poniżej 18 roku życia powinny mieć zapewnioną opiekę oraz pisemną zgodę rodzica). Samo przygotowanie nie różni się prawie niczym od przygotowywania się do wyprawy na górski szlak. Warto zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą, wodę, kanapki, gorzką czekoladę i inny suchy prowiant. Podstawą są również dobre, wygodne buty (najlepiej wodoodporne) oraz ciepłe ubranie, gdyż trasa, którą pokonujemy zazwyczaj odbywa się nocą, kiedy temperatura jest dużo niższa. Uczestnicząc w EDK sami ponosimy za siebie odpowiedzialność, nie ma ona charakteru wydarzenia masowego. Warto zabezpieczyć się również w dobre latarki i odblaski dla bezpieczeństwa i dobrej widoczności.

Kto może wybrać się na EDK?

+ EDK to wydarzenie duchowe, a nie tylko religijne. Dotyka duszy i dlatego dotyczy każdego człowieka;

+ na EDK nie pytamy się, czy ktoś chodzi do Kościoła, czy jest religijny albo nie. To nie jest ważne. Ważne jest nie to kim jesteś, ale to, kim możemy się stać; to wyzwanie dla ludzi, którzy szukają w życiu czegoś więcej – sensu i nowego pomysłu na siebie;

+ zniechęcamy osoby, które myślą, że jakoś to będzie. Że jak nie będą miały siły, to ktoś im pomoże. Zniechęcamy ludzi zamkniętych, którzy nie szukają nowych pomysłów na siebie. Zniechęcamy ludzi, którzy oceniają innych i uważają siebie za lepszych od nich;

+ w EDK nie chodzi o sport. To nie jest przygoda. To jest droga do spotkania ze swoją duszą. Z Bogiem.

+ EDK jest świetnym rozważaniem dla ludzi, którzy dużo pracują i trudno im znaleźć czas dla siebie i swojej duszy. Ta kumulacja daje okazję do gruntowanego przemyślenia siebie.

Jakub Powałka

Jestem studentem II roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Moją pasją jak i pracą jest fotografia i w tym kierunku staram się nieustannie rozwijać. Można mnie spotkać również z drugiej strony obiektywu - oprócz fotografii interesuje mnie również teatr, recytacja i muzyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.