Troje do pary – spotkanie z Magdaleną i Jakubem Wachnikami

Cykl spotkań „Duchowość kobiety i mężczyzny” to jedno z wydarzeń, które na stałe wpisało się w kalendarz Duszpasterstwa Akademickiego KUL. 18 stycznia w budynku Centrum Transferu Wiedzy licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać świadectwa Magdaleny i Jakuba Wachników.

Konferencje w ramach „Duchowości kobiety i mężczyzny” zawsze gromadziły wiele osób – zarówno tych związanych z Duszpasterstwem przy KUL, jak również mieszkańców Lublina. Nie inaczej było w środowy wieczór. Osoby, które zdecydowały się na udział w tym spotkaniu wiedziały, że będzie to dla nich szansa na wysłuchanie świadectwa życia i wiary zaproszonych gości, a także posłuchania o tym, jak relacje damsko-męskie wyglądają w ich codzienności.

On – wieczny entuzjasta, dla którego przyjęcie piłki, lecącej w jego stronę z prędkością ponad 100 km/h jest niczym bułka z masłem. Ona – niepoprawna romantyczka, dla której świat tak naprawdę mógłby kręcić się wokół podróży, rysunku oraz niego. Razem od ponad trzech lat tworzą szczęśliwe i kochające małżeństwo. Czy to, co było kiedyś, ma wpływ na teraźniejszość? Jak cechy ich charakterów – entuzjazm i romantyczność – przejawiają się w codzienności? Czy jego dwa metry wzrostu pozwalają jej być bliżej nieba? Takimi słowami rozpoczęto tegoroczne spotkanie „Duchowości”. Kim jednak jest ten „wieczny entuzjasta” i ta „niepoprawna romantyczka”?

Magdalena i Jakub Wachnikowie - Kobieta i mężczyzna mówiący do mikrofonów
Magdalena i Jakub Wachnikowie
fot. Aleksandra Czaplewska

Magdalena i Jakub Wachnikowie to małżeństwo z ponad trzyletnim stażem i od prawie takiego samego czasu są związani z Lublinem. Kuba od sezonu 2020/21 jest siatkarzem drużyny LUK Lublin, gdzie gra na pozycji przyjmującego. Magda natomiast zajmuje się tworzeniem tzw. metryczek dla najmłodszych. Razem należą do radomskiego kręgu Domowego Kościoła, są także uczestnikami Studium Życia Rodzinnego. Przyjęli zaproszenie od Duszpasterstwa Akademickiego KUL, by opowiedzieć o historii życia we troje – razem z Panem Bogiem.

Będzie krócej niż pięciosetowy mecz

W trakcie spotkania Magda i Kuba podzielili się świadectwem swojego życia; zarówno małżeńskiego, ale także tym, jak wyglądało ono wcześniej. Jak podkreślili na wstępie, nie chcieli opowiadać tylko o sobie. Ich głównym celem było podzielenie się tym, w jaki sposób Pan Bóg pojawił się i działa w ich życiu. Na początku będę troszkę mówił o sobie, bo zanim byliśmy „my” to byłem „ja” – tak swoje świadectwo rozpoczął Kuba. – Troszkę w życiu więcej nabroiłem, dlatego moja wypowiedź będzie dłuższa. Jakub nie mógł nie nawiązać do siatkówki, dlatego zaznaczył, że będą się starać, by to spotkanie trwało krócej niż pięciosetowy mecz. Jednak co wnikliwszy słuchacz mógł podzielić ich wypowiedź dokładnie na pięć części.

Grupa młodych osób patrzących w jedną stronę, znajdują się na auli uniwersyteckiej
fot. Aleksandra Czaplewska

Set nr 1 to historia Jakuba – wspominał swoje dzieciństwo, nawrócenie i pierwsze, poważne spotkanie z Panem Bogiem. Drugą część stanowiła opowieść historii Madzi. W trzecim secie, przekornie „grali już do jednej bramki”. Małżonkowie skupili się na tym, jak się poznali i z jakimi perypetiami przyszło im się zmierzyć. Czwarta partia to okres, gdy Bóg pojawił się w ich relacji oraz jak dzięki Niemu mogli się zmienić i na nowo poznać. Tie-break’iem były natomiast ciekawostki oraz narzędzia pomocne w budowaniu relacji małżeńskiej i nie tylko.

Uczestnicy środowego spotkania mieli także okazję do zadania pytań. Dotyczyły one zarówno tego, co już padło, jednak nie brakowało też aspektów sportowych. Kuba został zapytany m.in. o to, czy widzi podobieństwa między zawodowym uprawianiem sportu a duchowością, a także czy szatnia to dobre miejsce na dawanie świadectwa o Bogu. Słowa, które wtedy wypowiedział mogą być cenną wskazówką dla każdego z nas: – Żyj tak, aby inni zauważyli, że jesteś związany z Panem Bogiem. W ten sposób jesteśmy największym świadectwem naszej wiary.

Te spotkania pokazują, że warto

Wybór Magdaleny i Jakuba Wachników jako gości nie był przypadkowy. Magda i Kuba są członkami jednej, tak naprawdę najmłodszej wspólnoty działającej przy Duszpasterstwie Akademickim KUL, można ich często spotkać w Kościele Akademickim – opowiada Paulina Zdybel, jedna z odpowiedzialnych za organizację tegorocznej „Duchowości”. – To dzięki ich świadectwu wiary, miłości i życia z Panem Bogiem, którym dzielą się na spotkaniach wspólnoty, postanowiliśmy zaprosić ich do opowiedzenia o tym szerszej publiczności – dodaje Paulina.

Spotkanie z Magdaleną i Jakubem przebiegło w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Nie brakowało momentów radości, ale także poruszenia, z powodu usłyszanych słów. Spotkanie było niesamowite! – ocenia „Duchowość” Kamila, jedna z uczestniczek. – Ogromne wrażenie wywarła na mnie nie tylko opowieść Magdy i Jakuba, ale również emocje, które im towarzyszyły, podczas dzielenia się swoimi przeżyciami. Szczególnie zapamiętałam wzruszenie Magdy w trakcie odczytywania ważnego dla niej fragmentu Słowa Bożego. Cała historia naszych gości jest dla mnie inspiracją do tego, żeby dążyć do czegoś więcej i nie załamywać się, gdy zdarzają się niepowodzenia, ale codziennie szukać możliwości, by coraz lepiej kochać Boga i drugiego człowieka – z uśmiechem podsumowuje.

Całe spotkanie przebiegło zgodnie z planem. Nasi goście podzielili się swoim świadectwem, wiary, drogi którą kroczyli oraz tym, jak to właśnie Bóg przemieniał ich serca. Na spotkanie przybyło bardzo dużo osób, od których tuż po spotkaniu słyszeliśmy pozytywne opinie o całym wydarzeniu. Także nasi Goście nawiązali bardzo dobry kontakt z widownią, co nas najbardziej cieszy – ocenia środowe spotkanie Paulina Zdybel.

Julia Sroczyk

Studentka IV roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Wielka fanka gorzkiej czekolady, dobrej kawy i pięknych kadrów zachodzącego słońca. Od dzieciństwa wierna skokom narciarskim oraz książkom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.