Technologia

Czy to koniec współdzielenia kont na Netflixie?

Netflix jest jedną z największych platform streamingowych na świecie oferującą filmy, seriale, a nawet gry pod warunkiem wniesienia opłaty za miesięczną subskrypcje. Ceny subskrypcji wahają się od 29 do 60 złotych. W zależności od stawki platforma oferuje odpowiednio lepszą jakość, a także możliwość oglądania produkcji na kilku urządzeniach w tym samym czasie. I to właśnie Netflix planuje zmienić.

Netflix został założony w 1997 roku i początkowo funkcjonował jako wypożyczalnia filmów, która wysyłała klientom płyty DVD pocztą. W 2007 roku firma wprowadziła przesyłanie strumieniowe filmów i telewizji, a obecnie jest jedną z największych platform streamingowych na świecie z ilością ponad 203 milionów subskrypcji (dane z lipca 2021).

Platforma pozwala swoim subskrybentom na wybór najdogodniejszej dla nich opcji subskrypcji – pakiet podstawowy za 29zł/mies., pakiet standard za 43zł/mies. oraz pakiet premium za 60zł/mies. Ceny poszczególnych pakietów zawierają odpowiednio zwiększone możliwości; w pakiecie podstawowym mamy dostęp do filmów i seriali w rozdzielczości SD; pakiet standard oferuje dostęp do całego katalogu plus rozdzielczość Full-HD i możliwość oglądania na dwóch urządzeniach jednocześnie; pakiet premium który oferuje dostęp do całej biblioteki Netlfixa, rozdzielczość 4K z HDR i możliwość korzystania aż z 4 urządzeń jednocześnie.

Możliwość współdzielenia kont została zawarta w regulaminie i serwis wymaga, aby wszyscy użytkownicy dzielący konto mieszkali pod wspólnym adresem, a brzmi on następująco „4.2. Serwis Netflix oraz wszelkie treści, do których dostęp następuje przy jego użyciu, są przeznaczone wyłącznie do niekomercyjnego użytku osobistego i nie mogą być udostępniane żadnym osobom, które nie mieszkają z użytkownikiem w gospodarstwie domowym. W okresie członkostwa firma Netflix udziela użytkownikowi ograniczonego, niewyłącznego i nieprzenoszalnego prawa dostępu do serwisu Netflix i Treści oferowanych w serwisie Netflix. Z wyjątkiem określonych powyżej praw użytkownik nie uzyskuje żadnych innych praw, tytułów własności ani udziałów. Użytkownik zobowiązuje się nie wykorzystywać serwisu w celu publicznego rozpowszechniania.” Zapis ten jest jednak notorycznie łamany przez użytkowników, którzy składają się ze znajomymi na wspólne konto, a odległość między nimi obejmuje obszar międzymiastowy, a nawet międzynarodowy.

O tym, że Netflix planuje walczyć ze współdzieleniem kont poinformowała jedna z użytkowniczek tego serwisu na Twitterze udostępniając zdjęcie komunikatu, w którym serwis prosi ją o potwierdzenie poprzez kod wysłany na adres e-mail lub sms, że jest właścicielką konta. Przedstawiciele

 Według przedstawicieli Netflixa, którzy zostali zapytani o tę sytuację, jest to zwykły test, który jest prowadzony co roku na losowych użytkownikach w celu usprawnienia i testowania nowych funkcji.

 Obawy, że współdzielenie kont zniknie(albo przynajmniej zostanie ograniczone) nie mają żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Takie działanie twórców Netflixa z pewnością nie przyniosłoby pozytywnych skutków, a wręcz przeciwnie – wielu użytkowników zrezygnowałoby z subskrypcji. Co więcej, jeżeli algorytm monitorujący użytkowników zacząłby funkcjonować i wysyłać podobne komunikaty wszystkim użytkownikom, skutkowałoby to utratą lub utrudnieniem dostępu do konta wielu użytkownikom.

Seweryn Zuzański

Student zarządzania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *