Domowe sposoby na piękne włosy

Każda z nas pragnie odrobiny luksusu, by poczuć się piękną i atrakcyjną. Często niestety wiąże się to z dużymi kosztami, na które nasz portfel nie jest przygotowany. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą domowe sposoby i mikstury, dzięki którym poczujemy się tak jak byśmy dopiero co wyszły z salonu fryzjerskiego. 

Olej tylko do smażenia? 

Olej

Olejowanie polega na nakładaniu oleju, który jest emolientem na włosy. Zabieg ten możemy przeprowadzić na wiele sposób. Jednym, a zarazem najprostszym będzie bezpośrednie nałożenie oleju na suche włosy, który możemy trzymać od trzydziestu minut do nawet dwunastu godzin. Pamiętajmy, że olej należy zemulgować, czyli doprowadzić do połączenia jego cząsteczek odżywką. Wykonamy to poprzez nałożenie odżywki bądź maski na lekko zwilżone włosy; całość wczesujemy i czekamy około piętnastu minut. Po upływie określonego czasu możemy umyć skórę głowy łagodnym szamponem. 

Kolejnym sposobem jest olejowanie na podkład, polegającym na uprzednio zaaplikowaniu odżywki, maski, bądź innego półproduktu pod olej. Jedyną różnicą jest tu czas trzymania oleju, który wynosi od dziesięciu do maksymalnie trzydziestu minut. Dzięki regularnemu olejowaniu nasze włosy staną się bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, zniwelowany zostanie puch, plątanie i kołtunienie. Włosy zyskają nowy blask, miękkość i lekkość.  

Galaretka pokarmem dla włosów 

Laminowanie to kolejny zabieg, który z łatwością można wykonać w domu, a jego głównym składnikiem jest galaretka. Cały proces jest dłuższy niż w przypadku olejowania, lecz z pewnością możemy liczyć na realne efekty już po pierwszym zastosowaniu. Potrzebne składniki to: około pięć łyżek galaretki, pięć łyżek gorącej, lecz nie wrzącej wody, pięć łyżek odżywki najlepiej czysto emolientowej. Całość mieszamy i tak przygotowaną miksturę nakładamy na umyte włosy; pamiętajmy przy tym, że włosy powinny być rozczesane, a woda nie powinna z nich kapać. Następnie zakładamy na głowę czepek, który stworzy idealną temperaturę dla naszego zabiegu. Po upływie trzydziestu minut myjemy włosy pod bieżącą wodą. Dzięki laminowaniu nasze włosy zyskają na objętości, wydobędziemy z nich naturalny blask oraz wygładzimy je. Efekty będą widoczne już po pierwszej aplikacji.  

Bita śmietana, czyli śnieg dla włosów 

Podstawą zabiegu zwanego ,,śnieżkowaniem’’ jest sproszkowana bita śmietana oraz odżywka emolientowa, zmieszane w proporcji jeden do trzech, a następnie nałożone na wilgotne włosy. Podobnie jak w laminowaniu możemy zrobić koczka i nałożyć na głowę czepek. Całość trzymamy od piętnastu do maksymalnie trzydziestu minut. Efekty są widoczne gołym okiem już po pierwszym zabiegu. Bita śmietana zawiera w swoim składzie wygładzającą skrobię ziemniaczaną, cukier który nawilża nasze włosy, a także oleje roślinne (emolienty) oraz białka mleka, czyli proteiny, które działają dociążająco.  

Warkocz

Ketchup nie tylko do jedzenia 

Ketchupowanie włosów brzmi co najmniej niepokojąco, jednak efekty które uzyskuje się dzięki temu zabiegowi przerastają najśmielsze oczekiwania. Miksturę przygotowujemy mieszając ze sobą jedną łyżkę ketchupu z trzema łyżkami odżywki i najlepiej, aby była ona czysto emolientowa. Tak przygotowaną mieszankę nakładamy na wcześniej umyte włosy, które zawijamy w koka, a na głowę nakładamy czepek. Czekamy od dziesięciu do maksymalnie trzydziestu minut, zmywamy miksturę ciepłą wodą i odsączamy włosy najlepiej w koszulkę bawełnianą.  

Głównym ,,cudotwórczym’’ składnikiem, jest ocet, działający zakwaszająco, który domyka łuski włosów przez co są one maksymalnie wygładzone, sypkie i błyszczące. Znajdziemy tu również skrobię ziemniaczaną, która podobnie jak w przypadku śnieżkowania zadziała wygładzająco i wydobędzie z włosów ich naturalny blask.  

Skrobia ziemniaczana lekarstwem dla włosów 

Skrobia ziemniaczana jest kolejnym produktem, który znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni. Środek ten znakomicie wpływa na kondycję włosów, wygładzając je i dodając im niesamowitej objętości. Aby wykonać taki zabieg powinniśmy najpierw dokładnie umyć nasze włosy, najlepiej mocnym szamponem. Następnie w miseczce mieszamy jedną łyżkę mąki ziemniaczanej z dwoma łyżkami odżywki emolientowej. Tak przygotowaną miksturę nakładamy na długość naszych włosów, czekamy około dwudziestu minut i zmywamy letnią wodą.  

Nowy rok to czas zmian 

Niedawno powitaliśmy nowy rok. Może to czas na wprowadzenie do naszego życia zmian właśnie w kwestii włosów. Przy odrobinie chęci i wolnego czasu możemy uzyskać identyczne efekty, jak po wizycie w salonie fryzjerskim. Nie dajmy się długo prosić i sami wypróbujmy domowe zabiegi na naszych włosach. 

Małgorzata Marzec

Studentka II roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Interesuję się świadomą pielęgnacją włosów, fotografią oraz siatkówką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.