Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady… a może jednak nad morze?
Wybór miejsca na wakacje od lat jest dla wielu osób niełatwą decyzją. Góry czy morze? Gdzie lepiej się wybrać, aby przyjemnie spędzić czas? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż obydwa miejsca mają swoje zalety.
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Większość z nas ma już wyznaczone terminy na urlop. Problem pojawia się jednak z wybraniem miejsca pobytu. Gdzie jest zdrowiej? Co wyjdzie taniej? Która podróż będzie trwać krócej? I wreszcie pytanie, które pada w wielu polskich domach – nad morze, czy w góry? Te i wiele innych pytań zadajemy sobie wybierając odpowiednie miejsce na wakacje. W obydwu regionach mamy do czynienia ze świeżym i czystym powietrzem, którego brakuje w centrum kraju. Potęguje to dodatkowo naszą niepewność. Góry to świetna opcja dla amatorów aktywnego wypoczynku. Urlop nad morzem to natomiast idealne rozwiązanie, z którego najczęściej korzystają osoby uwielbiające beztroski relaks. Te wspaniałe miejsca otwierają nam swój świat i zapraszają do wypoczynku, jednak w każdym z nich wygląda to inaczej.
Góry gwarantują nam piesze wędrówki po górskich szlakach, a w efekcie poprawę kondycji. Dzięki temu, możemy zgubić zbędne kilogramy, wzmocnić mięśnie stawy i serce. To doskonała alternatywa dla osób, które pragną schudnąć i zadbać o figurę. Dużym plusem jest możliwość zahartowania organizmu, a co za tym idzie pobudzenie systemu immunologicznego do intensywniejszej pracy. Trekking górski nie tylko bardzo dobrze wpływa na pracę serca, ale także na płuca, które stają się wydolniejsze. Góry sprawdzą się jako idealna opcja na rodzinne wyjazdy i wspólną pasję. Sprzyjają zacieśnieniu więzi między najbliższymi. Dają możliwość ucieczki od zgiełku, rozładowania emocji i wyciszenia. Warto dodać, że zdrowe zmęczenie fizyczne przynosi dużą satysfakcję. Zdobywanie szczytów i pokonywanie własnych słabości daje uczucie spełnienia.
Swoim pięknem zapraszają nas do siebie polskie Bieszczady, leżące w województwie podkarpackim. Krajobrazy zapierają dech w piersiach, a spacer po górskich szlakach potrafi przenieść człowieka do innej rzeczywistości i pozwala odetchnąć od wszelkich problemów. Głowa jest wolna od zamartwiania się, od złych myśli czy negatywnych emocji. Żyje się tu i teraz w harmonii z naturą. Jest to sielanka dla naszego ciała, umysłu i duszy. Można poczuć wewnętrzny spokój i rozkoszować się nim bez przeszkód. Dlatego powiedzenie „rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady” nabiera sensu. Czas tutaj nie ma większego znaczenia; wszystko idzie zgodnie ze swoim rytmem. Pobyt w górach uczy spowolnienia w codziennej gonitwie i cieszenia się chwilą.
Jeśli mamy na uwadze poprawę naszego zdrowia, ale bez nadmiernego wysiłku fizycznego, warto rozważyć wybór polskiego morza, czyli raju dla alergików. Nadmorskie spacery korzystnie wpływają na nasz organizm, jak np. sprzyjają lepszemu dotlenieniu organizmu. Morskie powietrze bogate jest w jod, dlatego region ten często odwiedzają osoby mające problemy z tarczycą. Narząd wpływa na pracę całego organizmu, a unormowanie jego funkcji sprawia, że człowiek ma więcej energii. Normalizuje się ciśnienie krwi i praca mięśnia sercowego. Silne bodźce, które tutaj występują tj. wahania temperatury i ciśnienia atmosferycznego czy duża prędkość wiatru, ożywiają nasz organizm. Dzięki temu sprawniej działa wiele układów wewnętrznych. Morze jest świetnym miejscem do integracji. Wspólne granie w piłkę na plaży, opalanie oraz kąpiele to najpopularniejsze sposoby na spędzenie czasu z najbliższymi. Co więcej, jest to prawdziwy raj dla miłośników świeżych ryb, które oferuje większość nadmorskich restauracji. Urlop spędzony tutaj to strzał w dziesiątkę dla osób uwielbiających leniwe wygrzewanie się na słońcu bądź pluskanie się w wodzie. Dodatkowym bonusem są zapierające dech w piersiach wschody i zachody słońca nad brzegiem morza.
Przy wyborze miejsca pobytu warto zwrócić uwagę na pogodę i warunki klimatyczne danego regionu; mniej przewidywalna jest górska pogoda. Przede wszystkim należy kierować się swoimi preferencjami co do formy spędzania wolnego czasu. Planując urlop, trzeba również wziąć pod uwagę nasze dolegliwości, aby organizm odpowiednio mógł wypocząć. Dzięki temu wakacje pozytywnie wpłyną na samopoczucie i kondycję, a także polepszą stan zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.