Prawdziwie sztuczny świat

Dzięki dobrze rozwiniętej technologii życie wielu osób stało się prostsze i nabrało nowego charakteru. Ale czy takie rozwiązania jakie oferuje nam dzisiejsza nowoczesność są wciąż normalne i bezpieczne?


Telefony, telewizory, komputery, elektryczne hulajnogi, tablety, smartwatche… Przedmioty, które oferuje nam nowoczesna technologia stanowią nieskończoną listę. Nie można się nie zgodzić, że wykonywanie większości codziennych czynności bez tych urządzeń staje się wręcz niemożliwe. Niestety przez nieustanną gonitwę za coraz to nowszymi nowinkami technologicznymi ludzie przestali nadążać i chcąc przypodobać się jak największej grupie odbiorców, nie zdają sobie sprawy z moralności i uczciwości swoich działań.

Widząc niektóre IDEALNE zdjęcia, IDEALNE pary, IDEALNE życie, IDEALNE sposoby na schudnięcie zastanawiam się czy wszyscy są tak idealni i ze mną jest coś nie tak, czy cały świat już tak oszalał i nie ma dla niego ratunku. W ostatnim czasie pół Polski oszalało na punkcie ,,hitu” jakim są lody Ekipy wydane przez firmę Koral. Sam sukces Karola ,,Friza” Wiśniewskiego oraz firmy Koral jest niepodważalny; świadczą o tym same wyniki sprzedaży. To co mnie uderzyło najbardziej w tej sytuacji to zachowanie ludzi-konsumentów. Wojny w sklepach oraz sprzedaż papierków po lodach na stronach internetowych sprawiają wrażenie, że jest to produkt ,,premium” w sugerowanej cenie 2 zł. Całe zamieszanie wokół tych lodów jakie powstało tuż po ich premierze spowodowane jest właśnie tym, że ludzie chcą dorównać rówieśnikom i robią wszystko, aby nie stać się gorszym. I pomimo tego, że są to ,,zwykłe” lody starają się je wznieść na piedestał. Jednak to co może w pewien sposób usprawiedliwiać takie zachowania to naturalna ludzka chęć do posiadania produktów ,,premium”; takich, które są trudno dostępne. W tym przypadku jednak dotychczasowe postrzeganie produktu premium sprowadza się tylko do utrudnionej dostępności, a pomija się takie cechy jak jakość, wysoka cena czy znaczenie produktu dla rynku.

Inny przykład tego ze światem rządzą niepohamowane siły trendów i mody to idealizowanie siebie w internetowej przestrzeni.  Piękne, bez najdrobniejszej skazy ciała celebrytów, dobrane kolorystycznie książki stojące na biurku oraz zdrowe, pięknie wyglądające jedzenie to tak naprawdę próba przekłamania rzeczywistości.  Filtry ukrywające niedoskonałości, ułożone kolorystycznie książki, które mają sprawiać wrażenie, że właściciel zdjęcia jest perfekcjonistą oraz pięknie wyglądające jedzenie, którego w rzeczywistości nikt nie byłby w stanie przełknąć, ma kreować w umysłach odbiorców, że jeśli tacy nie są, to są gorsi.

A skoro jesteśmy w czasie organizacji komunii… jaki jest odpowiedni prezent na taką rodzinną i religijną uroczystość? Jeszcze kilka lat temu rower czy łańcuszek i Biblia były odpowiednimi prezentami. Dodatkowo koperta z jakimiś drobnymi pieniędzmi które i tak najczęściej lądowały w kieszeni rodziców. Dziś elektryczna hulajnoga, tablet, telefon, laptop może okazać się za małym prezentem. Wyścig dorosłych, kto kupi droższy i bardzie wyrafinowany prezent odbija się na dzieciach, które z kolei potrafią obejść wszystkie sklepy w mieście w poszukiwaniu lodów Ekipy…

Warto zawsze świadomie i krytycznie podchodzić do tego co czytamy i słyszymy. Odłączenie się od Internetu i całej wszechobecnej technologii uważam za błąd, gdyż trzeba wiedzieć co się aktualnie dzieje na świecie, ale nigdy nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, gdy nasz mózg będzie wchłaniał wszystkie treści niczym gąbka.

Jakub Powałka

Jestem studentem II roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Moją pasją jak i pracą jest fotografia i w tym kierunku staram się nieustannie rozwijać. Można mnie spotkać również z drugiej strony obiektywu - oprócz fotografii interesuje mnie również teatr, recytacja i muzyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.