LifestylePoradniki

Rośliny domowe, które trudno zabić | houseplants set

Istnieje wiele gatunków roślin, które nie wymagają czasochłonnej i skomplikowanej pielęgnacji, a są w stanie odwdzięczać się swoim pięknem przez lata. Kwiaty te, mogą stać się początkiem nowej pasji i chęci do utworzenia małej domowej dżungli.

PILEA PEPEROMIOIDES (tzw. pieniążek)

Pilea pochodzi z Chin. Natomiast jej naturalnym środowiskiem jest prowincja Junnan. Potocznie nazywana jest „pieniążkiem” ze względu na okrągły kształt liści przypominający monety. Mówi się też o niej „wystrzałowa roślina”, ponieważ jest w stanie dosłownie wystrzeliwać dojrzałe nasiona na duże odległości. Młoda pilea składa się z kilku liści z długimi cienkimi ogonkami i dopiero po jakimś czasie zaczyna tworzyć miniaturowe drzewko.

Pieniążek przepada za jasnymi pomieszczeniami z dużą ilością rozproszonego światła. Nie zaszkodzi jej lekkie przesuszenie podłoża, jednak wilgotne, dość żyzne i uniwersalne spowoduje, że liście nie będą umierać. Bardzo ważne jest to, aby nie narazić ją na przeciągi, ponieważ może odwdzięczyć się gubieniem liści. Warto pamiętać o wilgotności powietrza, zraszając roślinę wodą i tworząc pozytywnie wpływający na nią prysznic.

Przesadzanie pilei powinno się wykonywać bardzo rzadko, co ważnie nie lubi ona dużych doniczek. Bywa również tak, że nie ma potrzeby wykonywania tej czynności. Natomiast rozmnaża się ją, oddzielając od siebie sadzonki korzeniowe.

SANSEVIERIA WĘŻOWNICA (tzw. język teściowej)

Sansevieria jest rodzajem rośliny, która posiada około 70 gatunków. Wężownica jest tylko jednym z tych kilkudziesięciu przykładów odmian. Większość z nich pochodzi z Afryki równikowej i południowej, a także Azji tropikalnej i Półwyspu Arabskiego. Język teściowej charakteryzuje się grubymi, sztywnymi, mieczowatymi liśćmi o wielokolorowym ubarwieniu. Jej szczególną zaletą jest to, że nocą zamienia dwutlenek węgla w tlen, oczyszczając przy tym powietrze z zanieczyszczeń. Wysokość wężownicy, którą może osiągnąć na przestrzeni lat, jest bardzo odmienna w zależności od gatunku. Nabiera od 30 do 150 cm długości.

Wężownica uwielbia wysokie temperatury, suche powietrze i suszę. Co ciekawe, bez wody może wytrzymać nawet do kilku miesięcy. Najbardziej odpowiednim dla niej miejscem będzie słoneczne pomieszczenie lub lekko zacienione.

Zdarzają się też sytuacje, kiedy dojrzałe rośliny wypuszczają kwiaty przypominające lilie o zapachu jaśminu. Mogą pojawić się o każdej porze roku. Po przekwitnięciu należy ściąć kwiatostan.

Podłoże przystosowane dla sansevierii to uniwersalna mieszanka ziemi o obojętnym odczynie. Natomiast rozmnożyć ją można, dzieląc kłącza starszych liści lub dzięki sadzonkom.

MONSTERA DELICIOSA

Monstera Deliciosa występuje na terenach lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Do jej walorów zaliczyć można bardzo duże liście, których średnica osiąga nawet 60 cm. Większość z nich od razu wyrasta z charakterystycznymi dziurami w blaszce, ale najczęściej pojawiać się będą u starszych liści. Może ona wytwarzać korzenie powietrzne umożliwiające pięcie się ku górze. Na początku młode liście mają jasnozielony odcień, ale z dnia na dzień stają się coraz to ciemniejsze. Monstera rośnie w bardzo szybkim tempie. W naturalnych warunkach starsze okazy mogą osiągnąć nawet 20 m wysokości.

Należy dla niej wybrać pomieszczenie o jasnym, rozproszonym świetle – nie lubi ostrego słońca. Podlewać wystarczy ją tylko wtedy, kiedy podłoże jest naprawdę suche. Powinno się wybrać dla niej ziemię żyzną, lekką i przepuszczalną.

Monsterę powinno się przesadzić w momencie, kiedy korzenie zaczną wypełniać donicę. Co ważne, jako że jest to tropikalna roślina, uwielbia dużą wilgotność powietrza, dlatego warto zaopatrzyć się w nawilżacz lub spryskiwać ją wodą. Liście powinno się przecierać wilgotną ściereczką, aby nie gromadził się na niej zaległy kurz. Rozmnożenie monstery nie jest skomplikowane: wystarczy odciąć fragment łodygi i umieścić go w wodzie.

FICUS ELASTICA ‘TINEKE’ FIGOWIEC SPRĘŻYSTY

Ficus elastica pochodzi z Półwyspu Indyjskiego, Indochin i Malezji. Tineke, która jest jedną z kilku odmian ficusa, posiada duże, mięsiste i mocne liście o opływowym kształcie. Jego walorem jest ciemnozielona blaszka z dodatkiem kremowego obwodu i szaro-zielonymi plamkami. Jego zaletą jest oczyszczanie powietrza z toksyn.

Roślina lubi ciepłą temperaturę, jasne lub lekko zacienione miejsca i dużą wilgotność powietrza, dlatego też należy ją często zraszać letnią wodą. Podlewać wystarczy w momencie, kiedy górna warstwa ziemi jest sucha – lepiej, aby woda nie gromadziła się w podłożu, które powinno być żyzne i przepuszczalne.

Młode okazy powinno się przesadzać co roku wiosną, natomiast u starszych fikusów wystarczy wymiana wierzchniej warstwy podłoża.

SYNGONIUM ‘ARROW’ ZROŚLICHA

Syngonium jest rośliną pochodzącą z Ameryki Środkowej i północnych rejonów Ameryki Południowej. Może być uprawiana na dwa sposoby: w formie kępiastej lub jako pnącze na drabinkach. Zroślicha charakteryzuje się dużymi strzałkowymi liśćmi, choć niektórzy twierdzą, że przypominają serca. Natomiast zdobione są wzorami tworzonymi przez plamy o różnym nasyceniu kremowych i zielonych odcieni. Zazwyczaj uzyskuje wysokość 30-40 cm, jednak w postaci pnącza może osiągnąć nawet do 1 m wysokości.

Zroślicha odnajduje się w jasnych i ciepłych miejscach, ale nie należy stawiać jej na bezpośrednim nasłonecznieniu. Ten kwiat bardzo lubi wodę, dlatego też najlepiej, gdyby cały czas jego podłoże było wilgotne, ale powinno się unikać stojącej wody w osłonce. Dobrze jest wybrać doniczkę z dziurkami na dnie, aby nie dopuścić do gnicia korzeni. Można też spryskiwać raz na jakiś czas liście przygotowaną wcześniej wodą, aby nie dopuścić do ich brązowienia czy ususzenia, a przy tym zadbać o wilgotność.

Syngonium nie wymaga zbyt częstego przesadzania. Zabieg ten powinno się wykonywać wiosną, pod warunkiem, że korzenie będą już wypełniać doniczkę. Dla zroślichy najbardziej przystosowana będzie ziemia żyzna, próchnicza o lekko kwaśnym odczynie. Jej sadzonki można ukorzenić w wodzie lub na podłożu w okresie od wiosny do lata.

Ewelina Mirocha

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zwolenniczka czytania książek. Od zawsze miłośniczka mody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *