,,Granice mojego języka są granicami mojego świata” – 10 porad na szybką naukę języka obcego

Często nauka wiąże się z ogromnymi trudnościami – dla innych może być przyjemnością, zaś dla niektórych prawdziwą udręką. Niektórzy uczą się języka obcego, aby mieć większe perspektywy zawodowe, a jeszcze inni, aby poszerzać swoje horyzonty naukowe. Jednak traktując edukację jako obowiązek, tracimy pozytywną energię, bez względu na to jakie mamy cele.

Nauka powinna sprawiać nam przyjemność, a nie tylko kojarzyć się z ogromnym wysiłkiem. Znajomość języka obcego otwiera przed nami szereg możliwości. Zaczynając naukę powinniśmy zadać sobie pytanie, dlaczego chcemy zdobyć taką umiejętność. Jeśli będziemy znać odpowiedź to nasz zapał, który na pewno niejednokrotnie będzie ulegał zmianom, nigdy do końca nie wygaśnie i nie odpuścimy po pierwszych chwilach zniechęcenia.

Następną ważnym aspektem jest systematyczność. Należy zapewnić sobie czas, by móc przyjmować i utrwalać wiedzę regularnie. Ważną rzeczą jest również ustalenie kolejności wykonywania etapów pracy. W taki sposób możemy co jakiś czas dokonywać weryfikacji swoich umiejętności. Są pewne sposoby dzięki którym umiejętności językowe można pogłębić nie traktując tego jako obowiązku

Samodzielne fiszki i karteczki samoprzylepne

Fiszki to świetna forma pomocy naukowej. Do zrobienia ich potrzeba tylko długopisu oraz karteczek. Na karteczkach z jednej strony piszemy słowo lub wyrażenie, a na jej odwrocie definicję. Możemy zrobić pudełko z przegródkami, w których będziemy oddzielać fiszki opanowane od tych, które musimy jeszcze utrwalić. Ważne jest, aby zaglądać do pudełka regularnie. Owocna nauka to systematyczna nauka.

Jeśli zaczynasz naukę języka, oklejaj karteczkami każdą rzecz dookoła siebie. Parę razy dziennie otwieramy naszą lodówkę; uchylając lodówkę zobaczymy karteczkę samoprzylepną ze słówkiem. Taki wyraz zobaczony parę razy w ciągu dnia na pewno zostanie szybko zapamiętany.

Lokalizacja

Każdy moment jest dobry, by uczyć się języka! W drodze do pracy czy szkoły możesz uczyć się go z zainstalowanej w smartfonie aplikacji, fiszek albo czytając książkę w języku obcym – także w postaci e-booka. Idąc drogą opisuj w myśli wszystko co cię otacza. Jest to świetna opcja, aby sprawdzić swój zasób słownictwa.

Kursy, aplikacje i zajęcia on-line

Kursy internetowe wyróżniają się atrakcyjnymi cenami, praktycznym podejściem oraz możliwością korzystania z nich w każdym miejscu i o każdej porze. Co jakiś czas wyświetlają nam się różnorodne aplikacje do nauki języków obcych. Kupujemy je, instalujemy, ale po tygodniu nasza aplikacja i nauka jest odstawiana na drugi plan. Dobrym pomysłem jest ustawienie sobie powiadomienia na telefonie, które będzie przypominało nam zajęciach. Lekcje z native speakerami to doskonały pomysł na poszerzenie znajomości językowych. Zazwyczaj trudno nam znaleźć czas na dodatkowe zajęcia; nie chcemy tracić czasu ani pieniędzy na dojazdy. Warto wtedy zastanowić się nad lekcjami online poprzez np. Skype z native speakerem. To świetna możliwość przełamania swoich barier językowych.

Podczas rozmowy potrafimy najwięcej się nauczyć. Nic tak nie przyspiesza nauki języka obcego, jak kontakt z osobami, które porozumiewają się nim na co dzień. To niezwykle cenne doświadczenie. Jeśli nie chcesz płacić za lekcję, zacznij angażować się w pomoc przy różnych organizacjach erasmusowych. Poznasz nie tylko nowych znajomych, ale też poszerzysz swoje granice językowe. Pamiętaj – nie wstydź się mówić w obcym języku!

Artykuły

Internet pełen jest ciekawych artykułów na najróżniejsze tematy. Jeśli chcesz uczyć się języka, znajdź artykuły, które Cię interesują. Jeśli lubisz czytać modowe czasopisma, zamawiaj je ze stron internetowych. Zakreślaczem zaznaczaj w artykułach słowa, których nie znasz; te słowa będą się powtarzać w innych artykułach. Systematyczne powtarzanie doprowadzi cię do opanowania tego słownictwa

Frazy i historyjki

Bez względu na to, czy korzystasz z fiszek, czy nie, codziennie naucz się jednego nowego słowa lub frazy. Zapisuj je na kartce, w zeszycie. Najlepiej ucz się zdań, w których będziesz miał trzy nowe słówka. Od razu zwrócisz uwagę na poprawność gramatyczną. Nauka jednej frazy dziennie jeszcze nikomu nie zaszkodziła a na pewno stała się pomocna. Z każdym dniem twój zasób słownictwa będzie się powiększać

Po frazach czas na coś odrobinę trudniejszego – układanie historyjek. Otwórz podręcznik na losowej stronie i wypisz 10-12 słów oraz wyrażeń. Ułóż dialog lub historyjkę, która zawiera wszystkie te słowa. Jeśli nie chcesz korzystać z podręcznika to załóż swój własny pamiętnik. Zapisuj w nim podsumowanie swojego dnia.

SHADOWING

Ta metoda nauczania została wymyślona przez Alexandra Arguelles’a i oznacza naśladowanie. W skrócie chodzi w niej o to, by korzystając z przygotowanego podręcznika oraz nagrania z udziałem lektora wsłuchiwać się w jego głos, a następnie powtarzać za nim usłyszany tekst. Technika ta ma wiele zalet, gdyż oprócz nauki słownictwa pozwala wczuć się i zrozumieć melodię oraz intonację danego języka obcego.

Muzyka

Języka można też uczyć się poprzez słuchanie utworów muzycznych z tekstem. Dobrym pomysłem jest też uczenie się podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych, najlepiej w trakcie biegania. Nasz mózg dzięki aktywności fizycznej i kontaktowi ze świeżym powietrzem jest bardziej wydajny i lepiej przyswaja wiedzę.

Seriale i filmy oraz podcasty

Dzięki obcojęzycznym produkcjom szybciej osłuchasz się z nowym słownictwem i gramatyką. Nie wspominając już, że taka nauka języków obcych to czysta przyjemność! Nawet kiedy wydaje Ci się, że oglądając serial nie uczysz się niczego nowego twój mózg cały czas podświadomie oswaja się z obcym językiem.

Jeżeli jednak nie mamy czasu na oglądanie seriali lub po prostu za nimi nie przepadamy, to świetną opcją są podcasty, które w ostatnich latach są prawdziwym fenomenem.

Jak widać, istnieje mnóstwo metod zdobywania umiejętności porozumiewania się w danym języku. Każdy z nas może sobie wybrać te, które mu najbardziej odpowiadają. Poprzez języki obce poznajemy inne kultury, rodzaje spojrzenia na świat i uczymy się myśleć inaczej niż dotychczas. Znając języki obce łatwiej jest podróżować i na własne oczy obserwować to, czego wcześniej nie znaliśmy, dzięki temu jesteśmy w ciągłym rozwoju. Obecna technologia daje nam wiele możliwości nauki – wystarczy tylko chcieć!

Anastazja Przygrodzka

Studentka III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Prawa. Zainteresowanie: fotografia, moda, design, kultura włoska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.