Fantastyka idealna na święta

Zbliża się sezon świąteczny, a wraz z nim gorączkowe poszukiwania prezentów dla naszych bliskich. Każdy chce, aby jego podarunek przypadł do gustu drugiej osobie. Przedstawiamy trzy propozycje z działu fantastyki, które na pewno spodobają się ,,molom książkowym”.

Książka na pierwszy rzut oka wydaje się nudnym prezentem, szczególnie w dobie panowania gadżetów elektronicznych. Faktycznie, bywają pozycje bardzo schematyczne i zwyczajnie źle napisane. Nie brakuje jednak perełek wydawniczych, które zapewnią emocje na wiele zimowych wieczorów.

Jedną z takich książek jest Czas Żniw autorstwa Samanthy Shannon. Jest to cykl zaplanowany na siedem powieści, z czego na razie zostały wydane trzy. Opowiada o świecie, w którym niektórzy ludzie posiadają dar jasnowidzenia. Bohaterowie są w stanie przenikać do umysłów innych, kontrolować duchy czy przepowiadać przyszłość. Nie są jednak powszechnie akceptowani i muszą żyć w ukryciu z obawy o własne bezpieczeństwo. Główną bohaterką jest dziewiętnastoletnia Paige Mahoney, jasnowidz działająca w kryminalnym podziemiu. Pewnego dnia zostaje schwytana i przetransportowana do tajemniczej kolonii karnej nad którą piecze sprawuje rasa Refaitów, istot pochodzących ze świata na pograniczu życia i śmierci.

Czas Żniw to świetny cykl, w którym każdy kolejny tom jest lepszy od poprzedniego. Nie brakuje politycznych zagrywek, a tajemnica goni tajemnicę. Autorka stworzyła barwny i złożony świat zamieszkiwany przez niespotykane dotąd w żadnej innej książce istoty. Ich relacje czyta się z uśmiechem na ustach, a fabułę śledzi się z zapartym tchem. Z pewnością ta saga będzie idealnym prezentem dla książkoholika.

Warto pochylić się także nad cyklem o Innych, autorstwa Anne Bishop. W pierwszym tomie Pisane Szkarłatem, poznajemy świat, w którym obok ludzi żyją Inni (zamiennie nazywani Tubylcami Ziemi), bowiem istnieli na tej planecie od zarania dziejów. Przez lata ewoluowali, przyjmując kształty drapieżników, które w danej epoce stały na szczycie łańcucha pokarmowego. Obecnie żyją na Dziedzińcach, czyli dzielnicach w miastach, nad którymi mają pełną władzę. Ludzi traktują raczej jako pożywienie niż partnerów handlowych. W życiu mieszkańców jednego z Dziedzińców nagle pojawia się wyziębiona i przerażona kobieta będąca wieszczką krwi. Nie boi się prosić Innych o pomoc – w końcu szuka schronienia przed drapieżnikami zupełnie innego rodzaju.

Owa saga szczególnie się wyróżnia na półce z fantastyką; jest czymś świeżym i niespotykanym. Spotyka się tutaj rasa istot, która ze zwierząt potrafi zmieniać się w ludzi, zachowując jednak ciągle zwierzęce cechy, co prowadzi do wielu ciekawych sytuacji. Anne Bishop stworzyła książki pełne akcji i emocji. Nietypowe, które warto podarować amatorowi fantastyki. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że się w nich zakocha.

Trzecią propozycją jest Ballada Ptaków i Węży Suzanne Collins. Książka jest prequelem Igrzysk Śmierci opowiadającym o nastoletnich latach Coriolanusa Snowa, głównego antagonisty trylogii. Książka skupia się wokół dziesiątych Igrzysk Głodowych. Młody Snow zostaje mentorem trybutki z dwunastego dystryktu i stara się zrobić wszystko by dziewczyna zwyciężyła.

Powieść zaintryguje zarówno osoby, które jeszcze nie zapoznały się z Igrzyskami Śmierci, jak i fanów owej trylogii; nie zdradza akcji Igrzysk, a jednocześniemoże stanowić ciekawe wprowadzenie do niej. Równocześnie jest ciekawym uzupełnieniem świata wykreowanego przez Suzanne Collins i tłumaczy wiele kwestii, które nie zostały objaśnione w poprzednich książkach. Powieść jest też o tyle interesująca, że narracja prowadzona jest z perspektywy osoby o skłonnościach narcystycznych, co pozwala lepiej poznać motywacje przyszłego prezydenta Snowa.

Być może przedstawione powyżej książki nie mają w sobie świątecznego klimatu, jednak każda jest w pewien sposób wyjątkowa. Mogą sprawić, że osoba nimi obdarowana pokocha kolejny fikcyjny świat, który pochłonie ją na długi czas.

Avatar

Zuzanna Skwarek

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pełnoetatowy mól książkowy. Kocha szczególnie fantastykę, ale nie pogardzi też dobrym kryminałem. W wolnych chwilach sama tworzy opowiadania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *