6 sposobów na pozbycie się ubrań, których nie nosimy

Po każdych porządkach w szafie pojawia się problem z ubraniami, których nie zamierzamy już nosić. Najczęstszym tego powodem jest zmiana trendów modowych, rozmiar czy nietrafiony zakup. Co zrobić z odzieżą, której nie chcemy wyrzucić do kosza?

1.      Sprzedaż ubrań w Internecie

Jeżeli ubrania nadają się do dalszego użytkowania i nie są zniszczone, to najprostszym sposobem nadania im nowego właściciela będzie sprzedaż w Internecie. Wymaga to nieco zaangażowania, ponieważ należy zrobić kilka zdjęć, stworzyć opis i co najważniejsze odpisywać na wiadomości potencjalnych klientów. Jeżeli uda się nam sprzedać daną rzecz, kolejnym punktem jest wysłanie paczki do osoby, która zdecydowała się na zakup. Bardzo przyjemnymi i przede wszystkim prostymi w obsłudze aplikacjami, które przychodzą tutaj z pomocą, są Vinted, Allegro i OLX. Coraz bardziej popularne i bezpieczne są również grupy tworzone na Facebook’u lub Marketplace. Można także wybrać kategorię „oddam za darmo” lub odnaleźć grupę na portalach społecznościowych, których celem jest oddanie lub wymiana odzieży.

2.      Second hand

Jeśli bardzo zależy nam na samej sprzedaży, to warto poszukać second hand’ów w swoim miejscu zamieszkania, których właściciele zgadzają się na odkupienie używanej odzieży.

3.      Pojemniki na odzież używaną

Pojemniki na odzież to jeden z najszybszych sposobów pozbycia się ubrań, które zalegają w szafie. Wystarczy odnaleźć najbliższy kontener, który najczęściej postawiony jest w widocznym miejscu na osiedlu lub w mniejszych miejscowościach i wrzucić do niego ubrania. Należą one do organizacji Polskiego Czerwonego Krzyża, różnych fundacji, ale też do osób prywatnych. W tym ostatnim przypadku nie mamy pewności, gdzie powędrują nasze rzeczy. Jednak aby to sprawdzić, należy odnaleźć informację w postaci naklejek na pojemniku. PCK udostępnia tylko nazwy województw, w których postawione są kontenery. Natomiast istnieje jeszcze możliwość wyszukiwarki, która znajduje się na stronie internetowej akcji Pomaganie przez ubranie.

4.      Oddanie ubrań znajomym

Bardzo dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem jest oddanie ubrań zaufanym znajomym, którzy rzeczywiście potrzebują i chcą przyjąć nasze rzeczy. Z takich możliwości często korzystają młode mamy, które oddają ubrania dziecięce innym rodzicom. Dzieci rosną bardzo szybko, dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę, ponieważ może okazać się, że ubranko będzie już za małe.

5.      Oddanie ubrań potrzebującym

W przypadku ubrań, które chcemy oddać osobom potrzebującym mamy kilka miejsc, gdzie można je przekazać, aby w późniejszym czasie trafiły do człowieka w potrzebie. Tutaj warto zajrzeć do fundacjidomów opiekinoclegowni czy sklepu charytatywnego. Tak szlachetny cel sprawdzi się szczególnie w okresie zimy, podczas której jest się najbardziej narażonym na zimno. Można również skontaktować się z Domem Samotnej MatkiCaritasem, czy Domem Dziecka.

Lublinie zbiórkę rzeczy używanych prowadzi Stowarzyszenie Emaus przy ul. Tęczowej 173. Uzyskany dochód ze sprzedaży w całości przeznaczony jest na utrzymanie wspólnoty Emaus – Lublin.

6.      Schroniska dla zwierząt

Koce, pościele, narzuty czy poduszki może nie należą do kategorii rzeczy, które nosimy na co dzień. Jednak z pewnością przydadzą się na legowiska i do ocieplania bud samotnym zwierzętom w schroniskach.

Ewelina Mirocha

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zwolenniczka czytania książek. Od zawsze miłośniczka mody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.