Osobliwa książka

Okres świąteczny i nieuchronnie zbliżająca się sesja nie zachęcają studentów do nauki zwłaszcza, jeśli ten student jest książkoholikiem, który dostał nową lekturę pod choinkę. Pogoda nie zachęca do spacerów, lepiej jest więc siąść pod kocem z ciepłą herbatą i dobrą książką. Ransom Riggs ma ciekawą propozycję dla osób lubiących literaturę fantasy z odrobiną thrilleru.

Osobliwy dom Pani Peregrine” to pierwszy tom książki o tak zwanych osobliwcach. Główny bohater, Jacob Portman, prowadzi nudne i spokojne życie w dobrze sytuowanej rodzinie, gdzie wszyscy, z wyjątkiem Jacoba, uważają jego dziadka za świra. Ot tak, taka czarna owca rodziny. Jednak Abraham Portman jest autorytetem dla naszego głównego bohatera. To on opowiada Jacobowi inspirujące historie z czasów jego młodości i o walijskim sierocińcu, gdzie się wychował i który wcale nie był taki zwyczajny. Dziadek ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, a życie Jacoba popada w ruinę. Twierdzi, że dziadka zabił jakiś potwór, którego widział tylko Jacob. Jego rodzice próbują zatuszować to, że ich syn prawdopodobnie postradał zmysły tak jak jego dziadek i wysyłają go do terapeuty.
Po śmierci ukochanego członka rodziny, Jacob zaczyna odkrywać, że wszystkie opowieści dziadka nie były jednak zwykłymi bajkami na dobranoc. Razem z ojcem, pod pretekstem terapii, wyrusza na poszukiwania sierocińca, w którym wychował się jego dziadek. Zgłębia tajemnice wyspy i odkrywa, że nie jest to tylko zwykła i malutka wysepka w Walii. Odkrywa, że osobliwe dzieci istnieją naprawdę. Zaczyna rozmieć, iż wszystkie opowieści dziadka nie były tylko zmyślonymi historiami, ale rzeczywistymi wydarzeniami, a osobliwe dzieci są prawdziwe w tym samym stopniu co on sam. Co więcej, Jacob także nim jest – i to osobą o bardzo osobliwym darze…
Ransom Riggs napisał książkę, która zachęci nie tylko młodzież do czytania. Trzymający w napięciu thriller w klimacie fantasy, nie pozwala odstawić tej książki na półkę, ponieważ chcemy wiedzieć co będzie dalej. Czy Jacob pokona potwory ze swoich snów? Co jest bajką, a co prawdą? Co jest faktem, a co tylko pisarską fikcją? Tego wszystkiego dowiemy się z książki. Dodatkowym atutem i całym rdzeniem lektury są niezwykłe fotografie, od których trudno oderwać wzrok. Zwroty akcji i lekki klimat grozy otulają całą książkę, zachęcając do poznania dalszych losów Jacoba Portmana i jego osobliwych przyjaciół.
Osobliwy dom Pani Peregrine” to pierwsza z trzech części przygód Jacoba. W kolejnych odkrywamy coraz więcej informacji na temat osobliwych dzieci, ich nowe przygody, przy okazji nie odstępując od głównego wątku książki, jakim jest sposób chronienia osobliwych dzieci i ich darów. Fani z Polski nie mogą się już doczekać, aż do księgarni wejdzie czwarta część książki. Czekamy na jej tłumaczenie, ponieważ premierę w Stanach Zjednoczonych miała już 2 października.

Ismena Cieśla

Absolwentka Filologii Romańskiej, aktualnie studentka trzeciego roku Dziennikarstwa. Książkoholiczka i "psia mama". Pasjonatka gotowania, podróży i muzyki wszelkiego rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *