Sylwester inny niż zwykle?

Ostatnie dni starego roku – jedni się cieszą, że dobiega już końca, inni narzekają, że za szybko minął, ale wszyscy świętują ten dzień równie hucznie. Nieodłącznym elementem  są fajerwerki, które zapewniają atrakcje wizualne, robiąc wrażenie na osobach w każdym wieku.

Co jednak z nieprzyjemnymi dla zwierząt odgłosami, towarzyszącymi tym obchodom? W tym roku w wielu miastach świętowanie odbędzie się bez hucznych wystrzałów, a co za tym idzie bez strachu zwierząt, które miały czego się do tej pory obawiać. Z fajerwerków zrezygnowały m.in.: Warszawa, Kraków, Białystok, Częstochowa, Wrocław, Gdańsk. Władze Warszawy zaproponowały zamiast tradycyjnych fajerwerków pokazy laserów.  Dla innych miast – Tarnów czy Toruń – będzie to ostatni rok z wystrzałem fajerwerków. Taki pomysł padł już kilka lat temu w innych zagranicznych miastach; Nowy York i Pekin. W największych miastach Włoch: Turyn, Rzym, Mediolan wprowadzono zakaz już w 2015 roku, zwracając uwagę ludności na pogarszającą się jakość powietrza od wystrzeliwanej ilości materiału pirotechnicznego.

Dopuszczane są prywatne pokazy, które pozostają wciąż legalne. W związku z tym, weterynarze radzą, by pozostać ze zwierzętami w domach, a w razie problemów podać im odpowiednie środki uspokajające. A czy w naszych domach będzie to wieczór inny niż co roku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *