Polskie filmowe hity PRL-u i ich twórcy

Dzięki kanałom o szczególnej tematyce, poprzez ekrany telewizyjne możemy przenieść się w czasy okryte cenzurą. Pomimo to, filmy wyprodukowane w PRL-u są podziwiane przez nas do dziś, a krytycy uważają, że aktorstwo stało na wysokim poziomie. Niektóre filmy dzięki wyjątkowemu reżyserowi stały się klasykami polskiego kina.

Kino w powojennej Polsce musiało odbić się, by znów stawiać kolejne kroki w świecie, który budował się na nowo. Pierwsze duże produkcje, które uznały sławę, należą do słynnego polskiego, zmarłego niedawno Andrzeja Wajdy. Jako jeden z pierwszych podjął się tematyki wojennej. Do wybitnych dzieł filmowych zalicza się Pokolenie (1955), Kanał(1956), Popiół i diament(1958), Ziemia obiecana(1975), Człowiek z marmuru( 1977), Człowiek z żelaza(1981), Wesele(1972), Panny z Wilka(1979). To tylko część twórczości wybitnego reżysera.

Kolejnym reżyserem, którego filmy odbiły się głośnym echem w polskim kinie był Andrzej Munk. Znany z dzieł o tematyce dokumentalnej i fabularnej. Z jego twórczością wiążemy takie produkcje, jak Błękitny krzyż(1955), Człowiek na torze(1956), Eroica(1957), Zezowate Szczęście(1960).

Do największych dzieł tamtego okresu zaliczamy również filmy, które do dziś zdobywają serca, pomagają wrócić rodzicom w lata młodości. To takich produkcji zaliczamy : Matka Joanna od Aniołów (1960)Jerzego Kawalerowicza, Nóż w wodzie(1961) Romana Polańskiego, Ręce do góry(1967) Jerzego Skolimowskiego, Pięć i pół bladego Józka(1967) Wiesława Dymnego, Miś Stanisława Barei(1980). Film Jerzego Antczaka Noce i Dnie(1975), uważany jako polskie Przeminęło z wiatrem. Głośną ekranizacją była Trędowata(1976) Jerzego Hoffman.

Należy wspomnieć o wybitnych osobowościach w świecie polskiego kina, czyli o Andrzeju Żuławskim i Krzysztofie Kieślowskim. Do znanych filmów Żuławskiego zalicza się Narwana miłość(1985), Opętanie(1981). Kieślowski zaś zasłynął z dzieł tj.: Dekalog(1989), Krótki film o miłości(1987).

Polskie kino z okresu PRL odznacza się czymś wyjątkowym, gdyż popularność scen z filmów jest ogromna. Jeżeli ktoś nie oglądał całego filmu, to kojarzy dany kadr ze śmieszną, miłosną bądź dramatyczną tematyką.

Wiktoria Strawa

Studiuje III rok dziennikarstwo i komunikację społeczną na KUL. Interesuje się kinem, zwłaszcza przedwojennym, ale również współczesnym. Jestem fanką klasycznych aut, muzyki filmowej jak i kawałków z lat 70 i 80. W wolnych chwilach piszę opowiadania i wiersze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *