,,Mamy nadzieję, że nie raz was zaskoczymy!” – ,,Coś Nowego” i ,,Passion TV” w Poniatowej

18 i 19 listopada redakcja ,,Coś Nowego”, wspólnie z członkami ,,Passion TV”, uczestniczyła w szkoleniu i integracji w Poniatowej. Wyjazdy są wieloletnią tradycją redakcji, a podczas nich nie tylko rozwijamy swoje kompetencje, ale także mamy szanse na bliższe poznanie się i stworzenie więzi, która jest niezbędna dla efektywnej współpracy.

Przez ostatni rok akademicki pandemia uniemożliwiła organizowanie spotkań ,,na żywo”, dlatego tuż po powitaniu redakcji przez koordynatora, dr Wojciecha Wcisła członkowie redakcji mieli czas, aby się poznać. Pierwszym elementem spotkania były zabawy integracyjne; nie tylko ożywiły atmosferę i były punktem zapalnym do dalszego działania, ale także były pierwszym etapem do znalezienia ,,wspólnego języka”.

Druga część spotkania skupiła się wokół analizy SWOT; studenci w czterech grupach zastanowili się nad słabymi i mocnymi stronami redakcji, a także nad szansami, które przed nimi stoją i zagrożeniami, jakie na nich czyhają. Analiza przeprowadzona zarówno przez wieloletnich, jak i dopiero przybyłych członków, pomogła w obiektywnej ocenie ,,Coś Nowego” i ,,Passion TV”.

Prezentacjom przysłuchiwali się zaproszeni na szkolenie goście – Damian Bieniek, reżyser filmowy i producent oraz mgr Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL. Damian Bieniek zaznaczył kluczową rolę komunikacji w tworzeniu i działaniu redakcji; podał również kilka pomocnych wskazówek jak szukać ciekawych tematów do realizacji. Z kolei Monika Stojowska zwróciła uwagę na to, że fundamentem do efektywnego działania redakcji jest współpraca redaktora naczelnego, zastępcy i sekretarza oraz podział obowiązków i sumienne ich wypełnianie. Opowiedziała również skąd i w jaki sposób możemy czerpać pomysły i inspiracje na tematy artykułów. 

Ostatnim punktem pierwszego dnia warsztatów był udział w spotkaniu ze Sławomirem Wróblem, producentem „Magazynu z Wysp” dla TVP Polonia oraz korespondentem w Londynie; spotkanie odbyło się ramach projektu „Akademia Polonijnych Dziennikarzy Obywatelskich” na platformie MS Teams. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego materiału zabawnych fragmentów odcinków, które oddawały charakter całego programu. Następnie Sławomir Wróbel opowiedział m.in. o tym, skąd narodziła się idea na program, o życiu Polonii w Anglii i sposobie przedstawienia jej w mediach, tak aby zaciekawiło to odbiorców. Wyjaśnił również różnicę pomiędzy korespondentem a wydawcą programu oraz podkreślił wagę jaką dla dziennikarza ma posiadanie sieci kontaktów. Poradził również studentom dziennikarstwa, żeby byli ciekawi świata i nie lekceważyli żadnej informacji, która do nas trafi. Na koniec był czas na zadawanie pytań. Dzień obfity w pracę zakończył się integracją.

Drugi dzień warsztatów w pełni poświęcony był planowaniu działań redakcji na najbliższe miesiące. W pierwszej części skupiliśmy się podziale obowiązków w redakcji i wyznaczyliśmy nowe funkcje. Następnie omówiliśmy działania poszczególnych działów oraz tematy na najbliższe miesiące.

– Ten wyjazd był bardzo potrzebny, szczególnie, że to było tak naprawdę pierwsze spotkanie w takim gronie, poza murami KUL i ekranem Teamsa. Kluczem do efektywnej współpracy jest zaufanie, a ono nie może powstać bez głębszego poznania się. Myślę, że podczas tego spotkania, chociaż krótkiego, udało nam się to zrobić – podsumowuje Aleksandra Szymczak, redaktor naczelna redakcji Coś nowego.

Opiekun redakcji, dr Wojciech Wciseł podkreślił rolę zaproszonych gości, którzy nie tylko podzielili się swoim doświadczeniem, ale także obiektywnie spojrzeli na działanie redakcji: – To jest dobry czas i dobra szansa, którą myślę wykorzystaliśmy jako redakcja po to, żeby przyjrzeć się temu co robimy na co dzień, dokonać pewnego audytu pracy poszczególnych części redakcji, ale też jako całości. Stąd też wizyta superwizorów w postaci Damiana Bieńka i Moniki Stojowskiej, którzy z zewnątrz mogli się przyjrzeć naszej pracy, posłuchać naszych wypracowanych metod, ale też dać jakieś rekomendacje na przyszłość, co możemy robić lepiej – podkreśla dr Wciseł. Zwrócił on również uwagę na wyjątkowość tego wyjazdu w kontekście ubiegłorocznej przerwy spowodowanej lockdownem: – Cieszę się z czasu spędzonego razem po tak długiej przerwie spowodowanej pandemią, że nie zdalnie a realnie mogliśmy się tutaj spotkać i spędzić ze sobą dobę, która zmienia czasami wszystko na zasadzie współpracy. Mam nadzieję, że był to dobry czas siania, a teraz mam nadzieję, że przyniesie to owoce w postaci jeszcze większej dawki motywacji dla ludzi i efektywności pracy – podsumowuje dr Wciseł.

Katarzyna Przekaza, członkini Passion TV, zwróciła uwagę jak istotne było to spotkanie w kontekście reaktywacji agendy: – Przez okres pandemii Passion TV ograniczyło swoją działalność. Teraz następuje reaktywacja, przychodzimy z nową siłą, ze świeżą energią i z ludźmi pełnymi pasji. Chcemy, żeby ta działalność obfitowała we wspaniałe projekty. Ten wyjazd umożliwił nam nie tylko integrację, ale przede wszystkim wyznaczenie jakiś planów i celów, które będziemy realizować. Mamy nadzieję, że nie raz was zaskoczymy!

Taki wyjazd był i jest bardzo potrzebny. Wszyscy wiemy, że pandemia utrudniła, zwłaszcza nam – studentom drugiego roku – poznanie się z innymi członkami redakcji. Była to także możliwość do lepszego zrozumienia idei gazety oraz naszego miejsca w niej. Myślę, że najbardziej ubogacająca była analiza SWOT. Każdy mógł spojrzeć na swoją dotychczasową pracę w redakcji i zrobić „rachunek sumienia” – zauważa Julia Sroczyk.

Klaudia Wolińska, która od początku studiów brała udział we wszystkich szkoleniach w Poniatowej podkreśla znaczenie integracji: – Jestem tutaj w sumie trzeci raz i uważam, że takie spotkania są potrzebne. Są nowi ludzie, którzy muszą się poznać i zgrać z obecnymi członkami redakcji. Chodzi o to, żeby pokazać nowym osobom, że ich obecność jest ważna i potrzebna. Uważam, że takie spotkania zaraz po rekrutacji są bardzo istotne dla dalszej działalności redakcji.

Chociaż wyjazdy trwają tylko jedną dobę jest to wystarczający czas na stworzenie ,,świeżego spojrzenia” zarówno na pracę redakcji jako całości, jak też i jej poszczególnych członków. Jest to też chwila, w której przypominamy sobie kim chcemy być i jakie znaczenie ma dla nas praca w ,,Coś Nowego”.

fot. Wiktoria Strawa & Katarzyna Stępień & Damian Kowalik

Paulina Berini

Studiuję Dziennikarstwo i komunikację społeczną na KUL. Skończyłam szkołę muzyczną w klasie akordeonu, śpiewam i interesuję się współczesną historią Polski. Jestem osobą otwartą, która uwielbia współpracę z ludźmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.