AktualnościZ życia uczelni

„Wiara i teologia bliżej nas” – czwarty dzień Międzynarodowego Kongresu Teologicznego

W tym tygodniu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbywa się Międzynarodowy Kongres Teologów Krajów Trójmorza. Głównymi gośćmi dzisiejszych paneli byli duchowni i świeccy uskuteczniający ewangelizację w internecie. Spotkanie zgromadziło spore audytorium chcące poszerzyć swoją wiedzę na temat duchowości w social mediach.

Na czwartkowe popołudnie zaplanowano dwie prelekcje: „Od teologa do influencera, czyli jak ewangelizować w Internecie”, a także „Teologia z YouTube – słowo Boże z Internetu”. Obie części zawierały w sobie pomniejsze panele tematyczne. Wystąpienia rozpoczęły się muzycznym akcentem, utworami zespołu „Wyrwani z niewoli”. Po krótkim wprowadzeniu głos zabrał ks. Adam Kłonowski, odnosząc się do hasła  „Od teologa do influencera”.Następnie o swoich doświadczeniach w sieci opowiedział ks. Picur. Słuchacze mogli poznać początki drogi „księdza tiktokera”. Wykorzystanie mocy internetu w głoszeniu Słowa Bożego było szczególnie podkreślanie podczas wykładu: „Blaski i cienie ewangelizacji w internecie”.

Bardzo wartościowe spotkanie. Poznałem ks. Picura dzięki młodszemu rodzeństwu które scrolluje TikToka. Przyznam, że pierwsze zetknięcie się z tymi filmikami było dla mnie zaskakujące. Myślę jednak, że ta forma jest jak najbardziej na plus. To szansa aby przyciągnąć sporą część młodych ludzi do Kościoła. Można tak stworzyć nowy trend, po to by młodzi wiedzieli, że to miejsce również dla nich. Jeśli chodzi o dzisiejsze wystąpienie, to ksiądz zaskoczył mnie swoim podejściem. Dotychczas kojarzyłem go z taką młodzieżową postawą, a dziś wypowiadał się rzeczowo i poważnie. Jednak to było bardzo pozytywne. Również zauważyłem, że często odnosił się do modlitwy, której, jak mówił, zawdzięcza wszystko. Zaimponowało mi to. – Tomasz, student drugiego roku dziennikarstwa.

Po zakończeniu przygotowanych prezentacji nadszedł czas pytania z sali, z którymi księża mierzyli się wspólnie, wchodząc między sobą w dyskusję.  Kiedy ciekawość obecnych została zaspokojona, nastąpiła krótka przerwa.

Bardzo pięknie złożyło się, że na prelekcji jeden ksiądz był tym który uskutecznia praktykę, a drugi który bada ją na potrzeby swojego doktoratu. Mi słowa które tu padły »idźcie, idźcie i na koniec też nie stójcie« przypomniały początek studium Bogdana Cywińskiego, który właśnie zaczynał tak »idźcie na cały świat i głoście Ewangelię«. Do siebie to odniosłem: jak ja głoszę Pana Jezusa? To czego wysłuchałem, było także dla mnie podbudowaniem. Bardzo się cieszę, że młodzi ludzie dają dzięki technologii taką odpowiedź. Myślę, że to jest bardzo ważna część ewangelizacji Kościoła. Wykorzystanie wszystkich mediów, bo nawet ktoś kto się dystansuje, w ciszy swojego pokoju trafia na takie strony – ks. prof. dr hab. Stefan Szymik.

Następnym punktem był panel dyskusyjny w którym udział wzięli: dr Agata Rujner, ks. Krzysztof Augustyn i ks. dr Damian Chrzanowski. Pozostając w temacie całego dnia, rozmowa na scenie dotyczyła przekazywania nauk Jezusa przez platformę YouTube. Zaproszeni goście wymienili się swoim doświadczeniem w internetowej ewangelizacji, dzieląc się z audytorium opiniami i radami odnośnie poszerzania duchowości.

Bardzo interesujący panel. Fajnie widzieć jak wiara sięga poza kościół, jak ludzie łączą się internetowo, przekazując sobie wiedzę i dobrą myśl ­– Oliwia, studentka drugiego stopnia dziennikarstwa.

Szczególnie podobały mi się wypowiedzi ks. Augustyna, który swoim prowokacyjnym tonem zmuszał rozmówców do aktywności i refleksji. Było to na pewno niestandardowe, ale w mojej opinii potrzebne i niezwykle interesujące – Marcin, student drugiego stopnia dziennikarstwa.

Panel dyskusyjny zakończył wszystkie tegotygodniowe prelekcje, a organizatorzy tak podsumowują cały kongres:

Właśnie zakończyliśmy nasze forum młodych na Międzynarodowym Kongresie Teologów. Był to ostatni dzień, myślę, że najbardziej intensywny. Każdego dnia przychodziło bardzo wiele ludzi. Młodsi i starsi, bo właśnie o to nam chodziło. Chcieliśmy zorganizować coś co dotrze do wszystkich. Pokaże naszą otwartość i to, że razem możemy działać. Zaprosiliśmy gości którzy niewątpliwie przyciągały, ale tematy również były bardzo ważne. Wczoraj rozmawialiśmy o problemach suicydalnych młodzieży, co przyciągnęło wielu naszych przyszłych psychologów czy pedagogów. Organizując kongres chcieliśmy pokazać, że mamy tematy które teraz zainteresują i które jako uczelnia katolicka możemy zrealizować i o nich rozmawiać – Julia Dybko, studentka teologii i współorganizatorka przedsięwzięcia.

Fotografie wykonali Mateusz Biernacki i Bartłomiej Gaca.

Krystian Grądkowski

Student dziennikarstwa. Głównie o sporcie. Czasem skrobnę jakiś wywiad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *