Problemy społeczneTematy społeczneZe świata

Męskie Państwo — rosyjska, antyfeministyczna, radykalna grupa

Feminizm jako ruch walczący o prawa kobiet kształcił się już od dawna. Wiele razy zmieniał się i stawał inny. Teraz ma kilka różnych kierunków i walczy z odmiennymi problemami dotyczącymi kobiet, ale nie tylko. Z upływem czasu powstaje wiele społecznych organizacji, a jedna z nich to Męskie Państwo. Rosyjskie radykalne bractwo, które jest przeciwieństwem różnych podziałów feminizmu.

Jak organizacja powstała?

Organizacja ta powstała w 2016 roku, założycielem jest Vładysław Pozdniakowa, mieszkaniec miasta Balakovo. Zaczynała swoją działalność w ramach zamkniętej grupy w sieci społecznościowej: „VKontakte”. Później stworzono kilka odgałęzień w różnych miastach Rosji: Moskwa, Petersburg, Ufa, Jekaterynburg, Rostów nad Donem, Samara i inne miasta – od 100 do 2000 osób, wszystkie również zamknięte. Jak zaznaczał V. Pozdniakow w rozmowie z “Mediazona”: “Ruch ma komórki w absolutnie wszystkich miastach WNP, a nawet na Zachodzie, gdzie jego uczestnicy organizują wszelkiego rodzaju spotkania.”

Główne idee stowarzyszenia to patriarchat, nacjonalizm i wojna informacyjna przeciwko obecnej władzy. Sama grupa ma też dość surowe zasady przyjęcia. Działalność organizacji skupia się w dużym stopniu w Internecie. Na przykład ogólnodostępna była prywatna informacja dotycząca kobiet, które według opinii założyciela organizacji (Pozdniakowa), zachowywały się nie na miejscu. Uczestnicy „Męskiego państwa” zaczęli je obrażać i grozić pobiciem lub morderstwem. Były przeprowadzone także spotkania, podczas których członkowie bractwa uczyli się walki wręcz i strzelania z wiatrówek.

Agent FSB, który uczestniczył potajemnie w zamkniętych spotkaniach grupy “Męskie Państwo/Chabarowsk” opowiadał, że na początku mężczyzny robili grilla, strzelali z wiatrówek, narzekali na kłótnie z rodzicami. Potem na trzecim zebraniu doszło do prób produkcji koktajli Mołotowa i materiałów wybuchowych na podstawie zakazanej książki „ABC terroryzmu wewnętrznego”. Dalej powstał pomysł odnalezienia mieszkańca Azji lub Kaukazu sprzedającego nasvay (mieszanka tytoniu do palenia i alkaliów (wapno, obornik, odchody) i obrabowania go, ale ten pomysł nie został zrealizowany.

Ten ruch pozycjonuje siebie jak: organizacja, która “zaangażowana jest w demaskowanie prawdziwej natury okropnych kobiet, przeciwko kobiecemu merkantylizmu, rozpuście” oraz na rzecz „moralności i czystości wśród kobiet”. Także uczestnicy występują przeciwko małżeństwom i radzą innym (tym, którzy chcą założyć rodzinę), korzystać się z usług matek zastępczych. Dlatego, by uniknąć sytuacji, kiedy “podstępna kobieta” może zabrać dziecko i chcieć rozwodu. Także dominującą tezą w stosunkach z kobietami jest zasada wygody: dziewczyna musi podnosić poziom komfortu życia i być zdecydowanie użyteczna. Duża część publikacji pokazuje, jak to osiągnąć. Mężczyzn uczą rozpoznawać kobiece manipulacje i jak ich unikać. Wyjaśniają, że “typowe słowa przeznaczone dla przeciwnej płci”, które dotyczą miłości, czułości, wzajemnemu zrozumieniu, poważnych związków i wspólnych interesów mają tylko jeden cel – otrzymać szybki dostęp do pochwy, często już mocno “zużytej”. Bardzo doceniana jest książka Olega Nowosełowa „Kobieta. Podręcznik dla mężczyzn”, w którym autor próbował uzasadnić hierarchię płci ewolucyjnym rozwojem człowieka. Mimo krytyki ze strony naukowców, którzy ocenili książkę jako „zabawną fikcję”, w której „nawet nie ma nic bliskiego nauce”.

Jednak w 2020 roku administracja sieci “VKontakte” zablokowała oficjalną główną grupę „Męskie Państwo” z przyczyn „wezwania do stosowania przemocy”. W momencie, gdy to zrobiono, organizacja liczyła ponad 150 tys. osób. Po zablokowaniu „Męskiego państwa” i dwóch kolejnych jego bractw na platformie “VKontakte”, Pozdnyakov przeniósł swoją działalność do Telegramu, który liczył ponad 80 tysięcy subskrybentów. W 2020 było zorganizowane tam prześladowanie mieszkanki Krasnodaru Ekateriny Frolovej, która adoptowała czarne dziecko. We wrześniu 2021 roku, sieć restauracji “Tanuki”, zgłosiła otrzymanie pogróżek ze strony uczestników “Męskiego Państwa” przeciwko firmie. Było to związane z reklamą restauracji, przedstawiającą czarnego mężczyznę i białą kobietę. W październiku firma “Wiatski Kwas” wymagała uznania za organizację ekstremistyczną, gdyż prześladowała przedstawicieli firmy za zamieszczenie reklamy z czarną kobietą. W 2022 roku grupa aktywnie wspierała inwazję Rosji na Ukrainę oraz wygłaszała teksty mające charakter ukraińskofobiczny i oskarżenia antysemickie.

Organizację uznano za ekstremistyczną i zdelegalizowano w Rosji 18 października 2021 roku na podstawie wydanej decyzji Sądu Okręgowego w Niżnym Nowogrodzie. 12 października Telegram ograniczył dostęp do kanału „Męskie Państwo” na urządzeniach mobilnych, tłumacząc to prośbą Apple i Google.

Organizacja została zakazana przez państwo bo dokonywała bardzo dużo społecznie szkodliwych działań i była niebezpieczna. Zajmowała się prześladowaniem i agresywną informacyjną wojną, starając narzucić swoje opinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *