Zabójczo dobra lektura

Wampiry i wilkołaki są jednymi z najczęściej pojawiających się istot nadprzyrodzonych w literaturze popularnej. Niezwykle trudno jest znaleźć pozycję, która ukazywałaby podobne istoty w świeży i ciekawy sposób. Jak udowadnia Anne Bishop w powieści Pisane Szkarłatem nie jest to jednak niemożliwe.

Wyobraźmy sobie, że żyjemy w świecie, w którym ludzie nie stoją na szczycie łańcucha pokarmowego. Nad nimi są inne istoty, zamieszkujące Ziemię od pokoleń, będące jej kłami i pazurami. Terra indigena. Inni. Na pierwszy rzut oka Inni wyglądają jak ludzie, ale w rzeczywistości to zmiennokształtni zamieszkujący dzielnicę handlową miasta Lakeside. Ludzkie prawo tu nie obowiązuje, ale wstęp nie jest zabroniony. Odważałbyś się zostać? Zapewne jako zwykły człowiek nie masz zbyt wielkich szans. Inni nie lubią ludzi…to znaczy lubią, ale narzekają, że mają zbyt tłuste mięso.

Podczas śnieżnej zamieci Meg, główna bohaterka Pisane Szkarłatem, przybywa na Dziedziniec. Jest ubrana jedynie w letnią odzież i szuka schronienia, aby przetrwać mroźną noc. Jednak Meg nie jest zwykłym człowiekiem. W jej krwi płyną wizje, które wygłasza, gdy rozetnie sobie skórę. To sprawia, że jest bardzo cenna dla pewnych ludzi, którzy są gotowi zabić, aby ją schwytać.

Przywódca Dziedzińca, Simon Wilcza Straż pozwala kobiecie zostać i rozpocząć pracę jako Łącznik z ludźmi. Mężczyzna przeczuwa, że kryje ona jakąś tajemnicę, jednak nie omawia jej pomocy. Meg mimo wszystko nie jest w stanie mu zaufać. Co więcej, brak zaufania i niepokój są poparte wizjami, przepowiadającymi jej śmierć na Dziedzińcu…

Powieść Anne Bishop posiada unikatowy klimat. Wciąga od pierwszej strony i zaciska na nim swoje szpony aż do ostatniego rozdziału. Przewodniczką dla czytelnika jest Meg – urocza i nieco naiwna młoda kobieta. Terra indigena nie są portretowani tak jak zmiennokształtni w innych powieściach; są drapieżnikami, które w ludzkiej postaci nie porzucają swoich zwierzęcych cech, choć mają również delikatniejsze oblicze. Prowadzi to często do zabawnych sytuacji, szczególnie w kontraście do zachowania i wiedzy Meg.

Pisane Szkarłatem warto polecić każdemu, kto szuka powiewu świeżości w fantastyce. Magiczny świat, który aż się prosi, by go odkryć i (paradoksalnie) by w nim zamieszkać, mimo niebezpieczeństw, które się w nim kryją.

Zuzanna Skwarek

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pełnoetatowy mól książkowy. Kocha szczególnie fantastykę, ale nie pogardzi też dobrym kryminałem. W wolnych chwilach sama tworzy opowiadania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *