Mroczna Vanessa

Nie jest to powieść pisana na faktach, jednak historia Vanessy mogła spotkać wiele kobiet. 15-letnia dziewczyna zakochana w swoim 42-letnim nauczycielu literatury amerykańskiej. Kate Elizabeth Russell, autorka książki, ukazuje traumę dojrzałej kobiety, w której ciągle istnieje podekscytowanie nastolatki.

„Moja mroczna Vanesso” to powieść o historii dojrzewającej dziewczyny o imieniu Vanessa, która weszła w toksyczną relację ze swoim nauczycielem. Autorka książki przedstawia toczące się losy bohaterki w czasie, kiedy dorastała oraz gdy była już dorosłą kobietą.

Vanessa poznaje Strane’a na zajęciach z literatury w collegu, do którego uczęszczała. To tam rozwija się początek ich relacji. Pierwsze spotkania, próby ukrycia się przed innymi, pierwsze kłótnie. Całą historię można zobaczyć z perspektywy głównej bohaterki – jej uczucia, emocje i myśli. Przede wszystkim pokazany jest brak świadomości dziewczyny o tym, że związek z tym mężczyzną nie jest prawdziwy ani normalny. Vanessa tak bardzo w niego wpatrzona i zakochana, nie zdaje sobie sprawy z tego, że była molestowana i wykorzystywana. Ma to również wpływ na jej relacje z rodzicami, które stały się bardzo szorstkie i zimne. Traci także najlepszą przyjaciółkę, nie próbując tego naprawić. Dziewczyna skupia się tylko i wyłącznie na nim i podporządkowuje mu życie – poświęcając mu swój cały świat, a przy tym zatracając siebie.

Mając możliwość poznania, jak potoczyły się dalsze losy postaci, można się dowiedzieć, że Vanessa mając 32 lata nie potrafi poradzić sobie z przeszłością i teraźniejszością. Pomimo tego, że ma szansę coś zmienić i pójść w dobrym kierunku, nie jest w stanie się tego podjąć i zrozumieć, jaka jest prawda. Kobieta nie wierzy, że jej ukochany skrzywdził wiele innych młodych dziewczyn. Pokrzywdzone szukając sprawiedliwości zgłaszają się do niej, aby je wsparła, a co za tym idzie, sprzeciwiła się Strane’owi. Tylko od niej zależy, jaką decyzję podejmie i czy zdoła uwolnić się od przeszłości.

Autorka, Kate Elizabeth Russel, postanowiła doznaniami Vanessy nawiązać do „Lolity” Vladimira Nabokova. Jest to powieść pokazująca, jak została rozłożona psychika głównej bohaterki, testując przy tym wytrzymałość czytelnika. Jej losy są wstrząsające. Bardzo mocno odczuwa się, w jaki sposób ta relacja wpływa na Vanessę, i jak głęboko w niej siedzi pomimo tego, że upłynęło wiele lat. Bohaterka wciąga do swojego mrocznego świata, dając nadzieję na zmianę.

Ewelina Mirocha

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zwolenniczka czytania książek. Od zawsze miłośniczka mody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *