Wieczny odpoczynek dla księcia Filipa: droga na szczyt

9 kwietnia bieżącego roku na wieczny spoczynek udał się Filip, książę Edynburga, małżonek królowej Elżbiety II. Odszedł we śnie, w swoim domu, otoczony najbliższą rodziną. Książę miał 99 lat.

Książę Filip urodził się w 1921 roku na Korfu. Był synem króla Grecji Jerzego I oraz księżnej Alicji Battenberg. Jako dziecko musiał opuścić rodzinne strony, ze względu na konflikt polityczny – Grecja przegrała wojnę z Turcją i rząd wojskowy skazał króla Jerzego I oraz całą rodzinę królewską na dożywotnie wygnanie z kraju. Filip zamieszkał we Francji i tam kontynuował swoją edukację w amerykańskiej szkole. W 1933 roku wysłano go do elitarnej niemieckiej szkoły „Schule Schloss Salem”, a rok później rozpoczął studia w prywatnej szkole w Szkocji. W 1939 książę wstąpił do „Royal Navy” i tam zawzięcie rozwijał swoją karierę, zdobywając kolejne stopnie wojskowe.

W 1939, Filip po raz pierwszy spotkał się ze swoją przyszłą żoną. Wówczas jeszcze księżniczka wraz ze swoją siostrą pełniły obowiązki królewskie w zastępstwie za swoich rodziców. Spotkanie odbyło się w Dartmouth, gdzie znajdowała się Akademia Marynarki. Elżbieta miała wtedy 13 lat. Filip od samego początku zwrócił jej uwagę – był wysokim i przystojnym młodzieńcem. Para utrzymywała kontakty listowne. W 1946 roku Filip oświadczył się księżniczce Elżbiecie w zamku Balmoral, a rok później został jej mężem. W 1948 roku na świecie pojawił się jego pierwszy syn, książę Karol, a dwa lata później córka, księżniczka Anna. Kilka lat później książę Filip doczekał się kolejnych synów – księcia Andrzeja i księcia Edwarda.

pixabay.com
pixabay.com

Książę Filip sumiennie wykonywał obowiązki małżonka królowej. Był patronem ponad 800 organizacji. W 2001 roku został wyróżniony przez spikera Izby Gmin za rolę we wspieraniu królowej podczas jej panowania. Książę Edynburga zasłynął swoim poczuciem humoru oraz dystansem do samego siebie. Jego przemówienia nierzadko obfitowały w żarty, czym zjednał sobie sympatię ludu. Był otwarty i nowoczesny, zachowując przy tym klasę godną małżonka królowej. Książę w połowie lutego bieżącego roku trafił do szpitala z powodu infekcji. Od kilku lat zmagał się też z chorobą serca. Ze szpitala został wypisany 16 marca, a 9 kwietnia zmarł na zamku Windsor.

Aleksandra Wieczorek

Studentka drugiego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej, pasjonatka literatury, miłośniczka dobrej kuchni, uwielbiająca podróże oraz podejmowanie nowych wyzwań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *