KulturaLiteratura

Dziewczyna z Bagien

Delia Owens, autorka książki „Gdzie śpiewają raki” przedstawia historię dziewczyny, dla której przyroda stała się przyjaciółką, a rzeczywistość zagrożeniem. Porzucona Kya zostaje zdana na siebie. Odludne mokradła wybrzeży Karoliny Północnej to jej dom, który stara się sobie zapewnić po odejściu rodziny.

Gdzie śpiewają raki to powieść, która potrafi przenieść w najgłębsze i najbardziej oddalone miejsca natury. Poza główną historią, jaka krąży wokół bohaterki o imieniu Kya, można poznać uroki mokradeł, których opisy urzekają swoim istnieniem.

Autorka, Delia Owens ukazuje dwie linie czasowe – w 1952 roku poznajemy Kyę. To zaledwie 7-letnia dziewczynka, pochodząca z ubogiej rodziny. Wraz z najbliższymi zamieszkuje mokradła, które są oddalone od Barkley Cove – miasteczka leżącego u wybrzeży Karoliny Północnej. Nie trwa to jednak zbyt długo, ponieważ jej matka nagle postanawia odejść i w bardzo krótkim czasie, taką decyzję podejmuje również jej rodzeństwo. Dziewczynka zostaje sama z ojcem, który nie potrafi się nią zaopiekować ani obdarzyć ojcowskim uczuciem. Po jakimś odstępie czasu on również porzuca córkę, zostawiając ją na pastwę losu. Kya, pomimo tego, że jest tylko dzieckiem, woli żyć odizolowana od społeczeństwa wśród natury, czyli jej prywatnego świata. W tym wszystkim postanawia jej pomóc miejscowy chłopak Tate, na którego Kya jest w stanie we wszystkim liczyć. Natomiast przenosząc się do roku 1969, dowiadujemy się, że na mokradłach znaleziono zwłoki znanego pobliskim mieszkańcom, Chase’a Andrewsa. Przyczyna jego śmierci nie jest do końca znana, ale wiele osób podejrzewa o to już wtedy dojrzałą Kyę.

W książce zostało poruszonych wiele aspektów, które skłaniają do refleksji. Przede wszystkim poznajemy prawdziwe życie, jakie dzieje się na mokradłach, z perspektywy porzuconego dziecka. Kolejnym bardzo ważnym punktem jest brak opieki rodzicielskiej, czego skutki da się dostrzec w późniejszym życiu Kyi. Dla niej codziennością jest życie w świecie natury, w którym doskonale się odnajduje. Jednak pobliscy mieszkańcy jej nie tolerują, a nawet uważają za odmieńca. Ten element zbyt pochopnego oceniania przez społeczeństwo jest tutaj bardzo widoczny. Pomimo tego iż dziewczyna jest z reguły samotniczką, odczuwa brak bliskich osób, czułości i miłości. Na co dzień stara się tego doszukiwać w faunie i florze, jednak wątek miłosny nie będzie jej obcy.

Gdzie śpiewają raki to kunsztowna powieść przenosząca w fascynujący świat przyrody, w którym każdy najmniejszy detal nie został pominięty przez autorkę. Zawartość książki mówi o dojrzewaniu i o tym w jaki sposób dzieciństwo może wykreować nasze przyszłe, dorosłe życie. Delia Owens przekazała w niej różne rodzaje miłości – do siebie, społeczeństwa i samej natury.

Ewelina Mirocha

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zwolenniczka czytania książek. Od zawsze miłośniczka mody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *