Najstarszy profesjonalny piłkarz świata

Kazuyoshi Miura to japoński piłkarz, który gra na pozycji napastnika. W lutym tego roku będzie obchodził 54. urodziny. Mimo swojego wieku, przedłużył kontrakt z Yokohama FC do 2022 roku.


Ten sezon będzie jego 36. w zawodowej karierze. Miura grał w różnych klubach na całym świecie. Swoją przygodę z profesjonalnym futbolem rozpoczął w brazylijskim Santosie w 1986 roku. Po kilku latach gry w Brazylii, przeniósł się do swojej ojczyzny i reprezentował barwy Yomiuri FC. Do Europy zawitał w 1994 roku, przychodząc do włoskiej Genoi, a potem do chorwackiego Dinamo Zagrzeb. Poza kontynentem azjatyckim reprezentował barwy Sydney FC.


To będzie 17. sezon Miury w zespole z Jokohamy. Strzelając gola w oficjalnym występie w 2017 roku stał się on najstarszym strzelcem bramki w profesjonalnym, japońskim futbolu. To był jego ostatni gol dla Yokohama FC, co może oznaczać, że Miura gra bardzo sporadycznie i nie dostaje wielu szans od trenera. Przez ostatnie dwanaście sezonów występował w drugiej lidze japońskiej, lecz po awansie jego drużyny do najwyższej klasy rozgrywkowej, postanowił sprawdzić się w J1 League – choć w bardzo ograniczonym zakresie.

fot. sport.onet.pl


Kazuyoshi Miura w latach 1990 – 2000 grał w reprezentacji Japonii i strzelił dla niej 55 goli w 89 meczach. Trafił do siatki grając też przeciwko Polakom w towarzyskim spotkaniu, które odbyło się w 1996 roku w Hongkongu. Piłkarz ma prostą umowę z działaczami Yokohama FC – może przedłużać kontrakt dopóki ma na to ochotę, ponieważ jest ikoną w lokalnej kulturze i ma to być wyrazem szacunku dla legendy japońskiej piłki.

Daniel Dwornik

Student III roku dziennikarstwa. Pasjonat piłki nożnej i Formuły 1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.