LifestyleRozrywka

„Uniwersytet” z przeszłości

Podróż w czasie zdaje się być niemożliwa. Taką jednak szansę daje gra „Uniwersytet”, dzięki której przenieść się można do początków historii KUL-u, Lublina, a także Lubelszczyzny z okresu II Rzeczypospolitej. To gra dla osób, które chcą poznać codzienność studencką, jaka istniała w czasie 20-lecia międzywojennego.

„Uniwersytet” to planszowo-karciana gra towarzysko-edukacyjna, która została stworzona z okazji upamiętnienia 100. rocznicy rozpoczęcia działalności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Celem gry jest ukazanie historii naszej uczelni, jej początków i działań, jakie miały miejsce w tamtym okresie. Przy okazji zapoznać się można z dziejami miasta Lublina i pozostałą częścią regionu.

Aby rozpocząć wyprawę należy wcielić się w jedną z postaci studentów. Każdy uczestnik losując do wyboru ma: Korporanta, Legionistę, Pensjonarkę, Polonistkę, Prawnika, Zakonnika i Birbanta. Wszystkie sylwetki posiadają charakterystyczne dla nich cechy, które są pomocne w odnalezieniu drogi do zwycięstwa, a mianowicie zdobycie wyższego wykształcenia. Jednak, aby nie było tak łatwo, wyjątkiem jest postać Birbanta – to dusza towarzystwa, a jego zadaniem jest prowadzenie prawdziwego życia studenckiego i utrudnianie innym dojście do ostatniego etapu gry. Zgubienie indeksu, czy odebranie punktów innym graczom to z pewnością jego sprawka.

Gra podzielona jest na etapy, trymestry i lata. Każdy rok składa się z trzech trymestrów oraz sześciu etapów. Podczas niej postacie mogą przemieszczać się w miejsca, które są charakterystyczne dla Uniwersytetu i miasta Lublina. Gracze odwiedzają Dziekanat, Aulę, Dziedziniec, Kościół Akademicki, Bibliotekę, salę wykładową i Mensę, czyli pozycje szczególne dla uczelni. Natomiast w mieście mogą znaleźć się w Ogrodzie Saskim, Akademiku czy na Starym Mieście. Tutaj można zdobyć punkty np. stojąc w kolejce do dziekanatu i poznając przy tym ciekawych ludzi lub pomagając ślicznej bibliotekarce. Jednak łatwo je również stracić – kto wie, na kogo wypadnie kolej na sprzątanie albo przeziębienie spowodowane brakiem węgla dla uczelni.

Podczas gry uczestnicy korzystają również z tzw. kart wydarzeń, które są podzielone na talię Uniwersytetu i talię Miasta. To dzięki nim odkrywa się i uczestniczy w wielu wydarzeniach, jakie miały miejsce na uczelni lub w Lublinie, a przy okazji można zdobyć lub stracić kolejne punkty. Spacery po Starym Mieście, praca w prasie studenckiej, czy herbatka z rektorem – między innymi takie okazje czekają na tych, którzy zdecydują się sięgnąć po grę, lub zostaną nią obdarowani podczas Mikołajek czy też zbliżających się świąt.

Gra „Uniwersytet” została stworzona dla młodzieży i osób dorosłych. Kupić ją można w Księgarni Fundacji Rozwoju KUL (Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin, Collegium Jana Pawła II, parter) lub w księgarni internetowej: www.kul.com.pl

Ewelina Mirocha

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zwolenniczka czytania książek. Od zawsze miłośniczka mody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *