AktualnościZ życia uczelni

Mój Rzym. Moja Polonia. Moje dziennikarstwo – Kobieta z Watykanu z wizytą na KUL-u

To wielka radość i zaszczyt być na KUL-u. Te strony są mi bardzo bliskie, mój tata urodził się w Lubartowie, brat studiował tu romanistykę, poznał tutaj swoją żonę, a ja odwiedzałam go razem z rodzicami – opowiadała Magdalena Wolińska-Riedi podczas wtorkowej wizyty w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Spotkanie z korespondentką z Watykanu zorganizowano ze wspólnej inicjatywy Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL, Centrum Polonijnego KUL, Italianistyki KUL oraz gazety studenckiej Coś Nowego.

Mój Rzym. Moja Polonia. Moje dziennikarstwo – Kobieta z Watykanu z wizytą na KUL-u
fot. T. Koryszko/KUL

Magdalena Wolińska-Riedi to warszawianka z pochodzenia, która miłość do Ojczyzny dzieli między krajem nad Wisłą, a słoneczną Italią. Dziennikarka, producentka i korespondentka Telewizji Polskiej we Włoszech. Wykształcenie lingwistyczne umożliwiło jej pracę jako tłumaczka w organach sądowniczych Kościoła katolickiego. Jest także autorką książek o życiu za Spiżową Bramą, którego sama doświadczyła, będąc przez 16 lat obywatelką najmniejszego państwa świata.

Rzym, Polonia, dziennikarstwo

Na trzech filarach – Rzymie, włoskiej Polonii oraz dziennikarstwie – oparta była rozmowa, prowadzona w każdej części przez reprezentantów jednostek organizujących spotkanie. O doświadczeniu i współtworzeniu włoskiej, a w szczególności o rzymskiej Polonii Magdalena Wolińska-Riedi dzieliła się z dr. Wojciechem Wcisłem, zastępcą Dyrektora Centrum Polonijnego KUL. Dr hab. Anna Kucharska jako uczelniany koordynator kierunku Italianistyka odpowiadała za włoską część spotkania, zadając pytania dotyczące samego Wiecznego Miasta. Zaś o tajniki pracy dziennikarza-korespondenta dopytywał Szymon Kurzeja, student III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz redaktor Coś Nowego.

Wypowiedzi dziennikarki w każdej z części przeniknięte były jej doświadczeniem życia oraz pracy we Włoszech. Nie zabrakło wielu nawiązań do lat spędzonych w Watykanie, kiedy to była sąsiadką trzech papieży oraz historii o tym, jak bycie korespondentką dzieli z opieką nad dwiema córkami. – Było to piękne i ubogacające doświadczenie spotkania oraz możliwości przeprowadzenia rozmowy z osobą, która ma pasję, wobec tego, co robi – podsumowuje spotkanie Szymon Kurzeja, jeden z prowadzących.

Magdalena Wolińska-Riedi i dr Wojciech Wciseł
Magdalena Wolińska-Riedi wraz z prowadzącym spotkanie dr. Wojciechem Wcisłem
fot. T. Koryszko/KUL

Być rzetelnym w przekazywaniu informacji

Jednym z organizatorów spotkania był Instytut Dziennikarstwa i Zarządzania KUL. Rozmowy z dziennikarzami są okazją dla studentów tego kierunku, by poznać swoją przyszłą pracę z perspektywy osoby aktywnej zawodowo. Magdalena Wolińska-Riedi, zapytana o to jakich rad jako nie-absolwentka dziennikarstwa udzieliłaby studentom i dziennikarzom in spae odpowiada: – Warto podsycać w sobie ciekawość świata, drążyć w różnych sprawach, newsach, uwiarygadniać to, co się przekazuje, tę rzetelność zawodową po to, aby być przykładem i pewnym źródłem. W ten sposób też buduje się szacunek odbiorców i zaufanie pomiędzy dziennikarzem, a tym, kto jest po drugiej stronie.

Magdalena Wolińska-Riedi od 10 lat pracuje jako korespondentka TVP z samego Watykanu, Włoch oraz obszaru Morza Śródziemnego. Zawód dziennikarza-korespondenta obecnie niejako „rywalizuje” z szybkim przepływem informacji poprzez media społecznościowe. Na pytanie, czy powoduje to utratę znaczenia tej profesji, dziennikarka mówi: Na pewno, właśnie dlatego że mamy takie zjawisko, coraz bardziej intensywnego przepływu informacji, ale mimo wszystko cząstkowych, bardzo powierzchownych warto ugruntowywać ten nasz zawód dziennikarza-korespondenta. My w sposób pogłębiony możemy przedstawiać odpowiednie tematy, pełne dobrej jakości. A jakość zawsze się obroni – dodaje. Dlatego też jako misję dziennikarza-korespondenta wskazuje na rzetelne, kompetentne i uczciwe przekazywanie informacji, jednocześnie pamiętając o ukazaniu wieloaspektowości danego problemu.

Pytań było co niemiara

W historie i ciekawostki opowiadane przez Magdalenę Wolińską-Riedi mogli wsłuchać się nie tylko ci, którzy zgromadzili się w auli C-1031. Spotkanie było także transmitowane przez platformę MS Teams, a taką formę wybrali chociażby uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Władysława Broniewskiego z Ostrowca Świętokrzyskiego. Poprzez transmisję online łączyła się także Wiktoria Strawa, tegoroczna absolwentka dziennikarstwa na KUL, dla której nie było to pierwsze spotkanie z panią Wolińską-Riedi. – Uczestniczyłam po raz drugi w spotkaniu z Magdaleną Wolińską-Riedi i po raz drugi z wielkim zaciekawieniem słuchałam jej opowieści jako dziennikarki. Przywoływane anegdoty i ciekawostki związane z życiem we Włoszech napawają refleksją na to, że dziennikarstwo to piękny zawód, który otwiera wiele drzwi, aby poznać drugiego człowieka – podkreśla Wiktoria.

Mój Rzym. Moja Polonia. Moje dziennikarstwo – Kobieta z Watykanu z wizytą na KUL-u
Redakcja Coś Nowego wraz z Magdaleną Wolińską-Riedi
fot. J. Grzeszczuk

Wizyta Kobiety z Watykanu przyciągnęła na KUL wiele osób, chcących jeszcze lepiej poznać działalność Magdaleny Wolińskiej-Riedi we Włoszech oraz posłuchać o jej doświadczeniu pracy korespondenckiej. Różnorodność podjętych tematów była inspirująca zarówno dla studentów dziennikarstwa, italianistyki oraz wszystkich pozostałych. Na zakończenie mieli oni także możliwość zakupu książek autorstwa dziennikarki. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się najnowsza pozycja pt.: „Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta”. Autorka trylogii o życiu w Watykanie nie szczędziła także czasu na autografy, zdjęcia i choć chwilę rozmowy z każdym uczestnikiem spotkania.

Julia Sroczyk

Studentka IV roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Wielka fanka gorzkiej czekolady, dobrej kawy i pięknych kadrów zachodzącego słońca. Od dzieciństwa wierna skokom narciarskim oraz książkom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *