SiatkówkaSport

VNL Finals Gdańsk: Polacy w finale! Zwycięstwo z reprezentacją Japonii po czterosetowym pojedynku

Nieudany pierwszy set nie przeszkodził Biało-Czerwonym w awansie do finału. Polacy pokonali Japonię 3:1 i tym samym zagwarantowali sobie medal w tegorocznej Lidze Narodów. W finale podopieczni Nikoli Grbicia zmierzą się ze zwycięzcą meczu USA – Włochy.

Początek spotkania to wyrównana dyspozycja obu drużyn i widniejący na tablicy wyników remis. Śliwka kiwnął z trudnej piłki, dopisując na konto Biało-Czerwonych ósmy punkt. As serwisowy Japończyków pozwolił im odskoczyć na dwa punkty (9:11). W kolejnych akcjach rywale powiększyli przewagę do sześciu oczek. Na boisku pojawił się Leon i gra Polaków się poprawiła. Nie wystarczyło to jednak do zwycięstwa i w tej partii nasi siatkarze musieli uznać wyższość podopiecznych Philippe Blaina (19:25).

Japończycy rozpoczęli tę odsłonę od punktowego ataku. Po chwili, asa serwisowego na stronę rywali posłał Bieniek. Cierpliwość w ataku i sumienne obrony pozwoliły Biało-Czerwonym na objęcie pięciopunktowego prowadzenia (10:5). Reprezentanci Kraju Kwitnącej Wiśni poprawili grę i przewaga Polaków stopniała do jednego oczka. Skuteczny blok zapewnił naszym siatkarzom 20. punkt. Podopieczni Grbicia nie wykorzystali dwóch piłek setowych i losy drugiej partii rozstrzygnęła gra na przewagi. Piłkę przechodzącą wykorzystał Kaczmarek, ustalając wynik 28:26.

Polacy zdominowali rywali

Długą akcję punktowym blokiem zakończyli Polacy. Zdecydowana przewaga naszych siatkarzy zauważalna była od początku partii (8:2). Kaczmarek przełożył ręce na stronę rywali i zdobył 12. punkt. Biało-Czerwoni grali jak z nut, świetnie funkcjonowała obrona – dzięki czemu nasze prowadzenie wzrosło do dziewięciu oczek. Goście popełniali dużo błędów i nie byli w stanie zmniejszyć różnicy punktowej. Trzecią odsłonę atakiem zakończył Huber 25:17.

Finałową partię udanym atakiem rozpoczął Huber. Japończycy prezentowali się zdecydowanie lepiej niż w poprzedniej odsłonie, co potwierdzał remis 4:4. Znakomicie w obronie zaprezentował się Zatorski, dzięki czemu Leon mógł zaatakować z lewego skrzydła i zdobyć ósmy punkt. Serwisem popisał się Śliwka (18:15). Huber zapewnił naszej reprezentacji piłkę meczową. Śliwka zakończył mecz atakiem, tym samym Biało-Czerwoni awansowali do finału tegorocznej Ligii Narodów.

W rezultacie Polacy wystąpią w finale turnieju pierwszy raz od 2021 roku, zmierzą się ze zwycięzcą meczu USA – Włochy. Rok temu nasi siatkarze zakończyli rywalizację w VNL na 3. miejscu.

Alicja Rejowska

Studentka II roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zafascynowana sportem, a zwłaszcza siatkówką, biathlonem i tenisem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *