Zachód i bliski wschód – problemy współczesnego świata w kolażach Uğura Gallenkuşa

Przepych, bogactwo oraz wyidealizowane zachodnie społeczeństwo skonfrontowane z problemami związanymi z głodem oraz działaniami wojennymi na bliskim wschodzie. Takie zestawienia w swych pracach tworzy artysta Uğur Gallenkuş.

Uğur Gallenkuş to turecki artysta, tworzący swoje prace ze złączenia w jedno zdjęcie kilku fotografii. Przedstawiają najczęściej problemy, które dotyczą społeczeństwa we współczesnym, niesprawiedliwym i brutalnym świecie.  Łącząc odpowiednie fotografie, Gallenkuş ukazuje różnice w stylu życia na wschodzie i zachodzie. Piękne dzieciątko ułożone na śnieżnobiałym tle zostaje połączone w kolaż z najsłynniejszym zdjęciem świata, Sęp i wygłodniałe dziecko.  Pokazanie różnicy życia tych dwóch istot jest bardzo drastyczne, jednocześnie daje dużo do myślenia.

Dziecko i sęp
Źródło: Instagram/ugurgallen

Piękna, czysta, minimalistycznie wykończona toaleta z wanną w centralnym punkcie, z wiszącym nad nią bogato zdobionym żyrandolem, zostaje zestawiona również z łazienką, lecz w innym stanie. Toaleta po lewej stronnie, a w zasadzie pozostałości po niej, przedstawiają problem wojen w rejonach bardzo bliskich dla samego artysty. Dzieci, które zażywają kąpieli, zostały pozbawione dziecięcej radości, gdyż ich, najprawdopodobniej dom, został zniszczony w wyniku wojny. Te dwie przykładowe fotografie przedstawiające ból i cierpienie, ukazują to, czego często zachód boi się zauważać. Nie chce dostrzegać tych problemów. Problemów wojny, głodu, migracji, rebelii, niewolnictwa, śmierci.

ruiny
Źródło: Instagram/ugurgallen

 

 ,,Brawo. Twoja robota jest wspaniała. Ile godności i prawdy w twoich kompozycjach. Uwielbiam je wszystkie. Czuję wstyd i dużo żalu. DZIĘKUJEMY, że dałeś nam tak piękny widok.” – pisze w komentarzu pod zdjęciem obserwujący profil fan.

Uğur Gallenkuş na swoim profilu na Instagramie zebrał już ponad milion fanów. Nic w tym dziwnego – problemy, które dotykają społeczeństwo wschodnie oraz ich życie są bardzo zróżnicowane pod względem społeczeństwa zachodniego. Dzięki artyście możemy dostrzec mało subtelne różnice pomiędzy tymi dwoma światami i próbować w jakiś sposób dążyć do równowagi. Sama ludzka świadomość tragizmu jest już ogromnym wkładem w przyszłość tych ludzi. Aby społeczeństwo na całym świecie nie zapominało o odpowiedzialności, autor wydał niedawno książkę pt. PARALLEL UNIVERSES OF CHILDREN.

Książka
Źródło: https://ugurgallenkus.com/

 „Te kolaże przemawiają do serca i ponownie rozpalają nasze pragnienie zrobienia czegoś, aby stworzyć świat, jakiego pragniemy dla naszych dzieci, świat, którego nie odziedziczyliśmy, ale wciąż tęsknimy.” – komentuje Gallenkuş.

Prace tureckiego artysty obiegają cały świat. Organizowane są wystawy z udziałem jego kolaży. Odwiedzenie instagramowego profilu artysty pozwala zrozumieć problemy oraz brutalność współczesnego świata, ukazanego w jego dziełach.  

Jakub Powałka

Jestem studentem II roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Moją pasją jak i pracą jest fotografia i w tym kierunku staram się nieustannie rozwijać. Można mnie spotkać również z drugiej strony obiektywu - oprócz fotografii interesuje mnie również teatr, recytacja i muzyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.