Złodziej czasu

W dzisiejszym świecie chyba niewielu z nas wyobraża sobie dzień bez Internetu. Zastępuje on książki, daje rozrywkę, możliwość zrobienia zakupów czy zapłacenia rachunków. Bardzo ułatwia ludziom życie i ma mnóstwo przydatnych funkcji. Jednak warto rozważyć, czy stał się tylko dobrem XXI wieku.

Na każdym kroku dostrzec można kogoś ze smartfonem w dłoni i wzrokiem wpatrzonym w jego ekran – najczęściej są to osoby młode. Przeglądanie portali społecznościowych, zdjęć, korzystanie z komunikatorów pochłania mnóstwo godzin z czego nie zdajemy sobie sprawy. Łatwiej jest się porozumieć pisząc do kogoś wiadomość i oczekując szybkiej odpowiedzi. Jednak przez to człowiek zapomina o bliskich osobach, które potrzebują rozmowy na żywo, szczególnie kiedy są tuż obok, a często się tego nie dostrzega. Nie wymaga to wielkiego wysiłku, a czasem odłożenie telefonu na bok i poświęcenie chwili najbliższym pomoże poznać drugą osobą, otworzyć się na nią. Szczególnie nastolatkom ułatwiłoby to relacje z rodzicami czy rodzeństwem, z którymi dzień może być miły i przede wszystkim aktywny. Na pewno zostanie to przez nich docenione, a wspomnienia pozostaną do końca życia.

Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że ludzie zagłębiając się w sieci nie potrafią zorganizować swojego wolnego czasu. Najprostsza rzecz wydaje się być męcząca i nieprzyjemna, a tak naprawdę im dłużej człowiek korzysta z możliwości, jakie daje Internet, tym większe staje się jego lenistwo. Problemem nie jest użytkowanie, lecz czas jaki temu poświęcają i to w jaki sposób na nich oddziałuje.

Należy dać sobie do myślenia, zanim znowu będziemy chcieli uruchomić złodzieja czasu tylko po to, aby sprawdzić Facebooka czy Instagram. Warto zastanowić się, czy jest to rzeczywiście tak ważne i niezbędne w danym momencie. Może moglibyśmy nauczyć się czegoś nowego, a zarazem pożytecznego; spróbować swoich sił otwierając się na nowe hobby lub zrobić coś, co od dawna odkładamy na później.

Tak naprawdę wszystko zależy od nas, bo to nie Internet rządzi naszym dniem, my sami decydujemy w jaki sposób go wykorzystamy. Brian Tracy powiedział kiedyś, że czas jest naturalnym surowcem, który dostajesz od życia. Jak przetwarzasz ten surowiec? Przestańmy marnować swój cenny czas, a z pewnością pojawią się tego zaskakujące efekty.

Avatar

Ewelina Mirocha

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zwolenniczka czytania książek. Od zawsze miłośniczka mody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *