Małe, Wielkie ujęcia – Kino

Kino ma bardzo bogatą historię, która ciągle trwa i zapisuje nowe karty. Wciąż zaskakuje nas swoim rozwojem i technologią sprawiając, że nasze emocje przeskakują na wyższy poziom. Ważne jest, aby najpierw zerknąć na same początki kina, które nota bene diametralnie różnią się od tych ram, jakie znamy dzisiaj

Kiedy narodziło się kino?

Dwie daty biją się o moment narodzin kina. Pierwsze ustalenia wskazują na rok 1895 we Francji. Dwaj bracia o nazwisku Lumiere zainicjowali pierwszy pokaz ruchomych obrazów. Data ta ma szczególne znaczenie, ponieważ by obejrzeć wydarzenie, ludzie musieli zakupić bilety na seans – właśnie stąd podkreślenie wagi ów daty. Przypuszcza się, ze właśnie wtedy kino zaczynało raczkować. Amerykanie zaś podkreślają datę 1889 – pracownie Edisona.

  Filmowcy sięgają o wcześniejsze dzieło, które tworzy pewien model kina. Mowa tutaj o Platonie i jego utworze literackim Państwo. Mowa tutaj o scenie w grocie, w której więźniowie nie mogą poruszać się, przez co skazani są patrzeć na różnorodne cienie.

Rozwój fotografii spowodował, że ludzie pragnęli łapać chwilę, przez co kino mogło poruszać się w podobnym obszarze, a społeczność, mając wzbogaconą wyobraźnię, starała się również momenty te zapisywać w postaci kilku zdjęć, puszczając jedno za drugim w kilka sekund. Mówiąc o narodzinach kina, należy przedstawić chociaż kilka wynalazków, które przyczyniły się do rozwoju. Pierwszy to Laerna magica, czyli latarnia czarnoksięska – aparat projekcyjny oraz Strzelba Mareya, która jako urządzenie pozwalające wykonać kilka zdjęć w sekundę, osłoniła nowe formy uchwycenia chwili

Dickson robiąc karierę w kinie udoskonalił kinetograf i kinetoskop. Nakręcił ponad sto filmów m.in. : Annie Oakley (1894), Boksujące się koty profesora Weltona (1984), Pocałunek ( 1896). Dickson współpracował z Edisonem, którego uważa się za wynalazcę fonografu, żarówki i krzesła elektrycznego.

Kino ma piękną, choć nie zawsze usłaną różami drogę. Nie sposób przytoczyć wszystkich momentów, które składają się na jeden żywy organizm, który stał się obiektem tego artykułu. Współcześnie dostrzegamy rozwój kina pod względem głównie technologicznym – efekty specjalne, filtry czy nowe nowinki techniczne pozwalają nam dostrzec to, co nieosiągalne, a co serwują nam coraz częściej nie tylko dobrze nam znani reżyserzy – elementy te dotarły również do początkujących miłośników kina, co przekłada się na nowsze, doskonalsze produkcje.

Wiktoria Strawa

Studiuje III rok dziennikarstwo i komunikację społeczną na KUL. Interesuje się kinem, zwłaszcza przedwojennym, ale również współczesnym. Jestem fanką klasycznych aut, muzyki filmowej jak i kawałków z lat 70 i 80. W wolnych chwilach piszę opowiadania i wiersze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *