LifestyleRozrywka

TikTok bawi i uczy

Tym sformułowaniem posługuję się w rozmowach z przyjaciółką, gdy wspominamy o czymś ciekawym, co znalazłyśmy na wyżej wymienionej platformie. Ostatnio poleciła mi spacer do marketu Biedronka, ponieważ z TikToka dowiedziała się o przecenach na kwiatki doniczkowe. Niekiedy pojawiają się filmiki o przecenach lub nowościach w drogeriach, marketach, innym razem ktoś nagrywa krótkie poradniki w rożnych dziedzinach, a jeszcze inni starają się edukować. Krótsza forma video i informacje w pigułce pozwalają na przefiltrowaniu, czy coś nas interesuje na tyle, by w temat wejść dalej. Przedstawię kilka kont na TikToku godnych uwagi.

Od lewej: Joshua i Zosia na TikToku; Autor fot. Edyta Skrzypczak

Jedną z bardziej popularnych kategorii na TikToku jest kuchnia i jedzenie. Szczególnie tradycyjne kuchnie zagraniczne, zdrowe obiady czy ciekawe pomysły na słodkie przekąski. Zagraniczne konta nie zawsze są zrozumiałe dla nas, dlatego @matteo.brunetti prowadzi zabawne vlogi kulinarne z regionu śródziemnomorskiego. Składniki wypisane, dania proste, lecz wykwintne. W trochę inny sposób gotuje Wiktoria z @jedzeniesiema, gdyż jej dania nie skupiają się na jednej kuchni świata. Próbuje wszystkiego, tworzy swoje receptury. Dania są bardzo proste, od kanapek i przekąsek aż do pełnowartościowego obiadu. Zosia z @boczkowska__ tworzy fit przepisy na słono i słodko. Jest to dobra alternatywa dla niskokalorycznych pianek i podobnych deserów, które opanowały swego czasu aplikacje. Smaczne dania, które pomogą w zdrowym stylu życia. Dla bardziej ambitnych polecam zagraniczne konto najlepszego kucharza na TikToku – Joshua z @flakeysalt.

Od lewej: Rafał i Karolina z TikTok zajmujących się rozwojem osobistym i psychologią; Autor fot. Edyta Skrzypczak

W ostatnim czasie można było zauważyć dużą aktywność kont poruszających tematykę psychologii i rozwoju osobistego. Dominika z @trashcan4me studentka psychologii prowadzi cykl „z notatnika studenta psychologii”, w którym opowiada o zjawiskach z dziedziny psychologii. Opowiada o syndromach, rożnych efektach, co pozwala poszerzyć wiedzę dla zwykłego człowieka interesującego się tą tematyką lub utrwala wiedzę ludziom, którzy się tego uczą. Panie z @odnova.psycholog i @adrianaterapeutka opowiadają o zaburzeniach, traumach, ich konsekwencjach i sposobach, jak sobie z nimi radzić. Może to okazać się pomocne dla ludzi z problemami, lecz należy pamiętać, że to nie jest podstawą do diagnozy schorzenia i nie jest pełną pomocą w zdrowiu psychicznym. Dzięki tym paniom możemy domniemywać, gdy coś nas niepokoi, powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Ciekawy pomysł w tym zakresie miał Rafał z @rafal.bielak, gdyż porusza różnego rodzaju techniki manipulacji i wyjaśnia mowę ciała. Dzięki niemu możemy poznać kogoś i jego intencje dzięki obserwacji i dopasowaniu zachowań do schematów. Należy pamiętać, że tego typu konta nie są prowadzone by z premedytacją wykorzystywać wiedzę na ten temat wśród ludzi. Mają nam pomóc uniknąć manipulowania nami i poszerzyć wiedzę w tym zakresie.

Renata z konta @renata.ph oraz Jakub z @jakubwozniakcom; Autor fot. Edyta Skrzypczak

Coś, co najbardziej mi się spodobało w różnorodności TikToka, to ludzie dzielący się swoją wiedzą w zakresie fotografii, edytowania zdjęć i pozowania. @i.t.m.p, @jakubwozniakcom i @krazaph to osoby pokazujące jak zdjęcia wykonywać oraz edytować. Szybkie i proste w zrozumieniu poradniki przydają się na początku zabawy z fotografią, takie informacje serwuje @equ.official, natomiast @renata.ph pokazuje, jak ustawić modela, by zdjęcie wyraziło to, czego oczekujemy. Z zagranicznych kont warto spojrzeć na @thvmxxs i @davidsuh. Można zaobserwować pozycje, które są pewniejsze, które pasują osobom, miejscom, parom czy znajomym. Pomaga to hobbystycznemu fotografowi na ustawienie modeli tak, by zdjęcie odwzorowywało wizję w głowie fotografa.

Polecam zajrzeć na konta @doktor_z_tiktoka oraz @adam_mirek, ponieważ poruszają ciekawe tematy z wiedzy ogólnej. Dzięki temu możemy zgłębić wiedzę, poszukać ciekawych tematów, by w towarzystwie zabłysnąć wiedzą lub nie dać się zaskoczyć. Tematyka poruszana od chemii, fizyki po historię, jedzenie czy ciekawostki, o których nie miało się pojęcia. Oglądanie tych krótkometrażowych wideo pełnych informacji przydaje się, gdy chcemy się w dobry sposób zrelaksować.

W większości opinii TikTok to bezużyteczny pochłaniacz czasu, który nie wnosi nic dobrego. Jednak jak mawiają, szukajcie aż znajdziecie. Tak samo jak trzeba dobrze poszukać w Internecie wybranych informacji, tak samo na tej platformie wystarczy się trochę wysilić. Pomiędzy bezsensownymi trendami i żenującymi próbami zdobycia popularności jest dużo świetnych wideo, które pozwalają wnieść w życie coś przydatnego, od podnoszenia zdolności kulinarnych przez fizykę kwantową do robienia całkiem dobrych zdjęć. Na tej platformie jest ogrom ciekawych kont, o których może jeszcze wspomnę.

Edyta Skrzypczak

Studentka pierwszego roku dziennikarstwa. Skończyłam szkołę średnią jako architekt krajobrazu. Kocham czytać książki, rysować, słuchać muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *