LifestylePodróże

Co warto koniecznie odwiedzić w Zakopanem?

Zakopane to piękna miejscowość turystyczna położona u podnóża Tatr, zaledwie kilka kilometrów od granicy ze Słowacją. Mieszka tu tylko 27 tysięcy osób, ale codziennie miasto odwiedza duża liczba turystów. Zimą miasto jest jednym z ulubionych miejsc w Polsce, zwłaszcza dla wspinaczy i narciarzy. Latem turystów przyciąga fantastyczna przyroda i piękne widoki. Tutaj nie znajdziesz starożytnej architektury, zamków i pałaców. Zakopane to przede wszystkim kurort przyrodniczy, którego główną atrakcją są góry. Jakie miejsca warto odwiedzić w tym mieście?

Naszym pierwszym punktem do zwiedzenia są Krupówki. Krupówki – symbol Zakopanego. Tutaj koncentruje się większość życia turystycznego regionu. Ich długość wynosi około kilometra i ciągną się one w kierunku Gubałówki. Ulica znajduje się w samym sercu miasta i skupia mnóstwo kawiarni, restauracji i sklepów z pamiątkami. Ponadto w okolicy Krupówek znajdują się dwie najważniejsze zabytki Zakopanego – Sanktuarium Najświętszej Rodziny i Muzeum Tatrzańskie.

Kolejnym naszym przystankiem jest Gubałówka. Istnieją dwa sposoby wejścia na górę: wspinanie się pieszo lub wjazd specjalną koleją liniową. Koszt biletu to 25 zł. Na szczycie Gubałówki znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na Tatry. Można tam również odwiedzić różne atrakcje, np. polską karczmę lub zajrzeć do sklepów z pamiątkami.

Trzecim miejscem, które trzeba koniecznie odwiedzić w Zakopanem jest Tatrzański Park Narodowy, w którym można zobaczyć jezioro Morskie Oko. Dojazd do punktu wyjścia szlaku pieszego możliwy jest autobusem PKS, który kursuje co 15 minut. Trasa do jeziora gwarantuje spacer trwający około dwóch do trzech godzin, musisz przejść około 9 kilometrów pieszo. Jeśli wydaje ci się to trudne, możesz użyć powozów konnych. Co prawda wyjazd pod górę będzie kosztował 70 zł, a powrót 50 zł. Jeśli zdecydujesz się na spacer, zdecydowanie powinieneś założyć wygodne buty, a także wziąć ciepłą kurtkę, ponieważ nawet w ciepły dzień na szczycie góry będzie trochę zimno. Pokonanie tej odległości nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Idąc szlakiem co jakiś czas natkniesz się na wspaniałe widoki. Morskie Oko położone jest na wysokości 1395 metrów n.p.m. i jest największym jeziorem w Tatrach. Ze wszystkich stron otoczone jest wysokimi szczytami górskimi, które malowniczo odbijają się w lustrze wody. Latem jest tutaj naprawdę tłum ludzi, ale jesienią to miejsce emanuje ciszą i spokojem.

Kolejnym punktem w naszym planie jest Kasprowy Wierch. Szczyt ten położony jest na wysokości prawie 2000 metrów n.p.m., na granicy Tatr Wysokich i Zachodnich. Ze szczytu roztaczają się niezapomniane krajobrazy, którymi można cieszyć się bez końca, a także podziwiać słowacką część gór. Na szczyt można wejść pieszo (istnieje wiele szlaków turystycznych) lub też wjechać kolejką linową, przejazd kosztuje 80 zł. Na górze turyści mogą również zjeść smaczny posiłek w restauracji i podziwiać lokalne obserwatorium meteorologiczne.

Jeśli przyjeżdżasz do Zakopanego zimą, to koniecznie odwiedź ośrodki narciarskie. W mieście funkcjonuje 10 głównych kompleksów narciarskich, z których najpopularniejsze to Gubałówka, Nosal, Kasprowy Wierch i Polana Szymoszkowa. W Zakopanem znajduje się również wiele źródeł termalnych, które będą doskonałym miejscem na wypoczynek o każdej porze roku. Kąpiel w wodzie termalnej ma korzystny wpływ na organizm: zmniejsza się stres i stabilizuje układ nerwowy. Możemy przy tym podziwiać wspaniałe górskie widoki. Baseny termalne „Termy Bukowina” stanowią centrum rozrywki dla całej rodziny, a także pełnią funkcję ośrodka leczniczo-rehabilitacyjnego. Do dyspozycji gości jest 12 basenów. Warto również zwrócić uwagę na Chochołowskie Termy. Są to najnowsze z istniejących już w okolicach Zakopanego. Kompleks obejmuje ponad 15 basenów rozmieszczonych na trzech piętrach. Część wypoczynkowa oferuje całe SPA: specjalne kąpiele, masaże i zabiegi kosmetyczne.

Valerie Khilmanovich

Studiuję na 1 roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na KUL. Lubię oglądać stare filmy i grać w koszykówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *