Wszystko, co ważne i cenne – wystawa fotograficzna „Wartości”

Istnieją takie słowa, które wyjątkowo trudno jest jednoznacznie zdefiniować. Pod jednym pojęciem skrywa się wiele znaczeń, często bardzo od siebie różnych. Pytając o skojarzenia związane ze słowem „wartości”, możemy być pewni, że otrzymamy różnorodne odpowiedzi.

Ciężko odnaleźć jedną definicję tłumaczącą, czym jest wartość. Może to być cecha, która w sposób obiektywny jest związana z daną rzeczą. Z drugiej strony to sam podmiot, patrząc subiektywnie, może nadać czemuś taką cechę. Istnieje także pojęcie wartości estetycznej, która dotyczy przeżycia jako czegoś, co nas fascynuje. Wartością można określić samo posiadanie zalet. Słowo wartość wykorzystuje się też na określenie prawdziwości lub fałszywości sądu; wtedy mamy do czynienia z wartością logiczną. O wartości mówimy również w kontekście kwoty pieniężnej; ile wart jest dany przedmiot, czy usługa pod względem materialnym. Zaś w naukach ścisłych wartości są wyrażane poprzez liczby, które stanowią wynik zadania matematycznego lub określają wielkość fizyczną.

Trudno wyobrazić sobie świat bez wartości. Wyznaczają one kierunki działań i motywują nas do ich podejmowania. Dzięki wartościom możemy pobudzać wyobraźnię, aby poszerzać nasze możliwości i odkrywać to, co dotąd nieznane. W końcu, wartości są źródłem sensu życia, stają się drogowskazami, które pokazują nam w którym kierunku zdążać.

Patrząc przez wizjer aparatu

Przedstawienie terminu wartości jest niezwykle trudne, więc czemu by nie spróbować podjąć się tego zadania poprzez fotografię. Są pewne obszary życia, w których to obraz wyraża więcej niż słowa. Dla studentów drugiego roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim próba ukazania wartości poprzez zdjęcie stała się podstawą nie tylko do pracy zaliczeniowej, ale przede wszystkim do zagłębienia się w otaczający ich świat. W swoich fotografiach, które tworzą ogólnodostępną galerię, ukazali oni różne podejście do zaproponowanego tematu. Potwierdza to fakt, że każdy z nas inaczej patrzy na to samo słowo.

Część studentów pojęcia wartości upatrywała w relacjach międzyludzkich. Na wystawie znalazły się zdjęcia ukazujące dwójkę zakochanych, czy też splecione dłonie, które wyrażają miłość, czułość i zaufanie. Inni postanowili pokazać, że dla nich wartością jest przyjaźń – także ta do czworonożnych towarzyszy życia. Kolejną część zdjęć stanowią ujęcia krajobrazów symbolizujących rodzinny dom, dzieciństwo, ale także tych bardziej odległych, przywołujących wspomnienia wakacyjnej wolności na górskich szlakach. Dla części studentów wartością są ich pasje, ale znalazło się także spojrzenie na to co błahe, a jednak mówiące wiele – chleb czy też ogień.

Wystawa "Wartości"
Wystawa fotograficzna „Wartości”; fot. Julia Sroczyk

Przez różne rozumienie wartości studenci mieli problem z podjęciem decyzji, co jest dla nich tą najistotniejszą. – Bardzo długo się zastanawiałam jakie wartości są dla mnie ważne – opowiada Weronika, studentka dziennikarstwa oraz autorka jednego ze zdjęć. – Pech chciał, że moja siostrzenica trafiła w tych dniach do szpitala. Wtedy też dostałam olśnienia, że najważniejszą dla mnie wartością jest zdrowie. Zaraz po nim rodzina, potem miłość i w końcu przyjaźń. Dlatego też wszystkie te cztery wartości są zawarte na jednym zdjęciu. Łezka mi się w oku kręci z dumy, że akurat rączka z wenflonem mojej siostrzenicy znalazła się pośród innych zdjęć, ukazujących wartości – mówi z zadowoleniem Weronika.

Podobnego zdania jest Patrycja, której zdjęcie także można oglądać na wystawie:Wiedziałam, że chcę skupić się przede wszystkim na rodzinie. Jak pokazać na zdjęciu rodzinę bez używania podobizn bliskich? Wykorzystałam do tego lewy profil 10-letniego kundelka, którego przyniosłam do domu kilka lat temu w postaci kilogramowego szczeniaka. W tle ujęłam zarys mojego domu, czyli centrum rodziny i bezpieczeństwa. Jednak na pierwszym planie wyróżniają się spokojne oczy mojego pieska, które wiernie strzegą podwórka. To są moje najważniejsze wartości – podsumowuje studentka.

Wystawa fotograficzna „Wartości” znajduje się na parterze Gmachu Głównego KUL i można ją oglądać do 15 czerwca 2022 r. Kuratorem wystawy jest mgr Grzegorz Winnicki, pod którego kierunkiem studenci zgłębiali tajniki fotografii w pracy dziennikarza.

Julia Sroczyk

Studentka II roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Wielka fanka gorzkiej czekolady, dobrej kawy i pięknych kadrów zachodzącego słońca. Od dzieciństwa wierna skokom narciarskim oraz książkom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.