Miasto inne niż wszystkie?

Historia z pozoru zwykłego miasteczka, które okazuje się być tajemniczym i dalece oderwanym od rzeczywistości miejscem.

„Miasteczko Salem” to drugie dzieło Stephena Kinga, wydane w 1975 roku. Powieść bardzo szybko zyskała popularność i aprobatę czytelników. Do dzisiaj pozostaje jedną z bardziej poczytnych książek tego autora. Co sprawia, że dreszczowiec legendarnego pisarza jest tak intrygujący i do ostatnich stron pozostawia czytelnika w napięciu?

Miasto we mgle
pixabay.com

Akcja powieści rozgrywa się w niewielkim miasteczku Jerusalem w stanie Main. Życie w tym miejscu toczy się naturalnym, wręcz powolnym rytmem. Mieszkańcy Jerusalem trudnią się zwykłymi czynnościami, ich czas wolny wypełniają sąsiedzkie spotkania i rozmowy. W tym mieście wszyscy się znają, dlatego tak ciężko utrzymać nawet najmniejszą informację w tajemnicy. Niespodziewanie w Jerusalem pojawia się znany pisarz, Ben Mears, co wywołuje duże poruszenie wśród społeczności lokalnej. Nowa twarz wzbudza ciekawość, a pisarz szybko odnajduje się w nowej przestrzeni. Miejscowość działa na niego inspirująco, dzięki czemu Ben może skupić się na pracy nad swoją nową powieścią. W pewnym momencie w Jerusalem zaczynają dziać się bardzo dziwne rzeczy – w niewyjaśnionych okolicznościach znikają ludzie. Słuch o nich po prostu ginie.

Elementem, który decyduje o geniuszu książki jest sposób, w jaki King buduje napięcie. Na swój mistrzowski sposób dozuje informacje, powoli łączy fakty i na samym końcu odsłania przed czytelnikiem sekret. Świat, który został wykreowany przez autora jest niesamowicie intrygujący – w zwykłym mieście dochodzi do niezwykłych rzeczy. Sposób przedstawienia bohaterów w dreszczowcu jest godny podkreślenia; King opisuje każdego z nich z ogromną precyzją, wnika w głąb jego psychiki, a przez to czujemy autentyczność postaci. „Miasteczko Salem” pozostawia czytelnika z przeświadczeniem, że poczucie pewności wcale nie jest tak oczywiste. Pozory potrafią zatrzeć rzeczywisty obraz świata i sprawić, że widzimy tylko część otaczającego świata, a prawda okazuje się zupełnie inna.

Ta książka to idealny wybór na długie zimowe wieczory – świąteczna aura sprawi, że czytanie będzie jeszcze bardziej przyjemne. Tajemnicze miasto zaprasza, aby odkryć jego tajemnicę…

Aleksandra Wieczorek

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, pasjonatka literatury, miłośniczka dobrej kuchni, otwarta na nowe wizje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.