Feliz Navidad, czyli święta po hiszpańsku

Święta Bożego Narodzenia już za pasem. Polacy robią pierniczki, lepią pierogi, marynują śledzie. A co w tym czasie robi się w Hiszpanii? Jakie są tam tradycje?

Oczywiste jest, że zarówno Hiszpania jak i Polska czerpią wiele tradycji z kultury chrześcijańskiej. Obracamy się w tym samym kręgu kulturowym, mieszkamy na jednym kontynencie, a jednak mam trochę inne tradycje świąteczne. Nie chodzi tu tylko o potrawy, ale także zwyczaje. Poznajmy kilka z nich.
Turrón
To nieodzowny element hiszpańskich świąt. Nie może go zabraknąć, tak jak w naszej tradycji opłatka. Hiszpanie dzielą się nim przy świątecznym stole i składają sobie życzenia. Ale co to właściwie jest Turrón? Jest to swojego rodzaju nugat, składający się między innymi z miodu, orzechów i migdałów. Dzisiaj jest produktem znanym na całym świecie i można go kupić na straganach, także poza okresem świątecznym.


Potrawy wigilijne
W każdym polskim domu znana jest tradycja 12 potraw. Barszcz lub zupa grzybowa, kutia, śledzie – to mamy w Polsce, ale Hiszpanie także lubią sobie dobrze zjeść w święta. Różnicą jest, że w Hiszpanii na stole znajdziemy różnego rodzaju mięsa, w tym tradycyjną jamón ibérico, czy różnego rodzaju owoce morza: krewetki, homary czy ośmiornice.
Prezentów nie przynosi Mikołaj
Polskie dzieci zawsze w Boże Narodzenie znajdują prezenty pod choinką, które w nocy zostawił dla nich Święty Mikołaj. Hiszpańskie dzieci muszą na nie czekać aż do 6 stycznia, kiedy to przyniosą je Trzej Królowie.
El belén na równi z choinką
To nic innego jak szopka bożonarodzeniowa. Możemy ją znaleźć w każdym domu, a inne duże i spektakularne podziwiać na ulicach miast. Wraz z biegiem czasu, mogą one się zmieniać i odbiegać od świątecznego klimatu, ale jakby nie patrząc jest to nieodzowny element świąt w Hiszpanii.
El Gordo
Tak jak zapach pierniczków czy mandarynek w Polsce, tak hiszpańska loteria El Gordo otwiera sezon świąteczny w Hiszpanii. Jest to największa tego typu loteria na świecie, odbywająca się 22 grudnia, która otwiera okres świąteczny całej Hiszpanii. Przyciąga ona wielu ludzi, ponieważ do wygrania są miliardy euro.

Może dla nas tradycje hiszpańskie wydają się dosyć egzotyczne, są nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Hiszpanie mogą jednak powiedzieć to samo o naszych zwyczajach. Jak to mówią – co kraj to obyczaj.

Ismena Cieśla

Absolwentka Filologii Romańskiej, aktualnie studentka trzeciego roku Dziennikarstwa. Książkoholiczka i "psia mama". Pasjonatka gotowania, podróży i muzyki wszelkiego rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.