Dom marzeń, który stał się koszmarem

Autorka thrillera, Pod kluczem, Ruth Ware przedstawia historię niani, która zdecydowała się na pracę w bardzo nowoczesnym miejscu. Wszystko idzie po jej myśli do czasu, kiedy dowiaduje się, że dom rodziny Elincourtów jest nawiedzony. Jednak nawet to nie odstraszy Rowan przed zdobyciem jej wymarzonego stanowiska.

Rowan, główna bohaterka książki Pod kluczem, została oskarżona o zabicie dziecka. Bardzo zależy jej na tym, aby dowieść, że to nieprawda. Prosto z więzienia pisze listy do Wrexhama, którego próbuje przekonać do tego, aby jej pomógł i stał się jej prawnikiem. Opisuje w nich, co tak naprawdę wydarzyło się w tym idealnym miejscu pracy – w domu rodziny Elincourtów.

Rowan to młoda dziewczyna, która pragnie zmiany w swoim życiu zawodowym. Kiedy na jej drodze pojawia się oferta pracy spełniająca jej wszystkie wymagania, postanawia złożyć aplikację. Tym sposobem zostaje przyjęta na stanowisko niani czwórki dzieci – Maddie, Ellie, Petry i Rhiannon, a właściwie trójki, ponieważ najstarsza z nich mieszka w internacie. Kobieta miała zamieszkać wraz  z nimi w pięknym i nowoczesnym domu oddalonym od miasta Szkocji. Sandra, matka dziewczynek, już na początku ostrzegła ją mówiąc, że wielu ludzi uważa, iż ich dom jest nawiedzony. Z tego powodu w przeciągu kilku miesięcy inne nianie zrezygnowały i odeszły z pracy. Pomimo tego Rowan decyduje się ją przyjąć i zaryzykować. Po jej przyjeździe w domu zaczynają się dziać bardzo dziwne i straszne rzeczy. Dziewczynie zaczyna wydawać się, że widzi i słyszy duchy. Jej kolejnym problemem są dzieci, które na siłę próbują utrudnić jej pracę i nawet nie chcą jej polubić. Dość zastanawiającą, a wręcz irytującą bohaterkę sytuacją jest sposób zaprojektowania rezydencji, która jest tak zwanym smart domem. Znajdują się w nim kamery. Wszystko jest kontrolowane przez aplikację, do której w każdej chwili mogą mieć dostęp jej pracodawcy, których tak naprawdę nie ma, ponieważ ciągle wyjeżdżają w delegacje. Pomimo tego Rowan postanawia spróbować poradzić sobie w tak wielkim domu i przeciwstawić się wszystkiemu co stanie jej na przeszkodzie.

Historia rozwija się bardzo powoli, ale nie jest to nużące. Dodaje to pewnego charakteru książce, która potrafi poruszyć wyobraźnię. Sytuacja w jakiej znalazła się główna bohaterka pokazuje, że marzenie może stać się ogromnym problemem, a kłamstwo nigdy nie jest dobrym wyborem. Pod kluczem to thriller, który niepokoi i pobudza emocje – nagle wszystko wydaje się być podejrzane i straszne. To lektura, która najlepiej smakuje i wciąga o zmroku – czasie, kiedy najbardziej da się odczuć strach. 

Ewelina Mirocha

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zwolenniczka czytania książek. Od zawsze miłośniczka mody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *