Pomaganie mamy w rękach

Zima to ciężki okres dla osób bezdomnych. Potrzebna jest nie tylko pomoc w postaci ciepłych posiłków, ale także szalik, czapka, ciepłe rękawiczki. Na oryginalny pomysł pomocy potrzebującym wpadły zaradne kobiety z Lublina.

Akcja „Zrób szalik, czapkę lub rękawiczki dla bezdomnego” powstała z inicjatywy pani Iwony, która ‘dzierganiem’ zajmuje się już od długiego czasu. Jej promocją zajęła się pani Anna Augustyniak, była Sekretarz Województwa Lubelskiego. Pani Anna dodatkowo aktywnie włączyła się w akcję, tym samym dając przykład innym. Te dwie silne i niezależne osoby postanowiły na Facebook’u połączyć osoby, które rekreacyjnie wykonują robótki ręczne na drutach, aby swój talent wykorzystały w szczytnym celu. Akcja rozniosła się lotem błyskawicy w Internecie i już kilka dni po jej rozpoczęciu, na ten temat zaczęły mówić media.
Jaki jest cel tej akcji?
Pomoc osobom potrzebującym, które muszą spędzać zimę na squotach czy innych nieużytkach budowlanych. Robiąc szalik, czapkę lub rękawiczki samodzielnie na drutach czy szydełku, pomagamy bezdomnym w surowej porze roku. Jest tylko jeden zasadniczy warunek: podarunek musi być zrobiony własnoręcznie, a nie maszynowo. Tak tłumaczy to pani Iwona, inicjatorka akcji: „Jeśli robię coś na drutach to jest to rzecz unikatowa i jedyna w swoim rodzaju. Wzór, rodzaj wełny, ilość włożonego serca w wykonanie tego. Każdy szalik, każda czapka jest inna, pomimo że jest zrobiona z tego samego gatunku wełny. W swoją pracę wkładam serce, a jeśli jeszcze wiem że moje rękodzieło ma pomóc innym, to wkładam tego serca jeszcze więcej”.
Idea tego przedsięwzięcia jest szczytna, a jej owoc zostanie przekazany osobom najbardziej potrzebującym 24 grudnia podczas wielkiej Wigilii dla bezdomnych, organizowanej w hali Lubelskich Targów. Co nam więc pozostaje? Albo zrobić prezenty samemu, albo zachęcić do pomocy mamę, babcię lub inną osobę, która potrafi dziergać i zrobi coś dobrego dla innych, i do 20 grudnia przekaże je organizatorom.
Więcej informacji o akcji w wydarzeniu na Facebook’u lub bezpośrednio u organizatorek. Pamiętajmy, że dobro powraca i kiedyś to ktoś może pomóc nam.

Ismena Cieśla

Absolwentka Filologii Romańskiej, aktualnie studentka trzeciego roku Dziennikarstwa. Książkoholiczka i "psia mama". Pasjonatka gotowania, podróży i muzyki wszelkiego rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *