Media i dziennikarstwo w pandemicznej rzeczywistości

,,Media w dobie pandemii COVID-19″ to temat Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej organizowanej przez Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa KUL. Już 14 maja za pośrednictwem platformy MS Teams spotkają się praktycy, naukowcy oraz studenci z całej Polski, aby porozmawiać o tym, jakie zmiany zaszły w mediach w czasie pandemii koronawirusa.

W ramach IX Studenckich Dni Komunikacji na Wydziale Nauk Społecznych KUL członkowie Koła Naukowego Studentów Dziennikarstwa KUL zorganizują Ogólnopolską Konferencję Naukową, której tematem będą ,,Media w dobie pandemii COVID-19″. Konferencja odbędzie się 14 maja 2021 r. o godz. 9:30 za pośrednictwem platformy MS Teams. – Będziemy gościć naukowców z siedmiu ośrodków naukowych w Polsce, a także praktyków oraz studentów – informuje Julia Dudzińska, prezes Koła Naukowego Studentów Dziennikarstwa KUL.

Głos zabiorą naukowcy z siedmiu uniwersytetów w Polsce (m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego czy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego) oraz praktycy, m.in. dziennikarze pracujący w Gazecie Wyborczej, Wirtualnej Polsce czy Polsacie. Jeden z paneli zostanie w pełni oddany studentom dziennikarstwa – opowiedzą w nim o swoich przeżyciach podczas lockdown’u oraz o swoich doświadczeniach związanych ze zdalnym nauczaniem. W ostatnim panelu studenci zmierzą się z nauką Jana Pawła II i spróbują odpowiedzieć na pytanie: jak współczesne media postrzegają odpowiedzialność?

Konferencja będzie realizowana w ramach czterech paneli: „(Nie)ufność wobec mediów i media w post pandemicznym świecie”, „Growing up in lockdown – nasze studenckie perypetie”, „Media podczas największych kryzysów XXI wieku” oraz „Odpowiedzialność mediów w myśli Jana Pawła II w kontekście obecnych wyzwań”.  

Nie trzeba nikogo przekonywać, że w znacznym stopniu to media kreują rzeczywistość, wpływają na nastroje społeczne, przyczyniają się do implozji zaufania, czy wreszcie oddziałują na wybory konsumentów. Ich coraz większe znaczenie zauważa się także w obszarze postaw religijności czy zaangażowania obywatelskiego – podkreślają studenci. – Dlatego jako studenci Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL nie chcemy biernie przyglądać się zmieniającej rzeczywistości, także pod wpływem pandemii koronawirusa, ale szukać rozwiązań, które będą się przyczyniać do lepszego życia poszczególnych osób oraz społeczeństwa. Zdajemy sobie sprawę, że istotnym czynnikiem w tym zakresie może być wykształcenie i wychowanie przyszłych dziennikarzy, ale także liderów mediów, co wzmocniłoby nadzieje na niezależne, wiarygodne i społecznie zaangażowane dziennikarstwo. Dlatego liczymy na głos doświadczonych i utytułowanych naukowców, dziennikarzy i praktyków mediów – informują przedstawiciele Koła Naukowego Studentów Dziennikarstwa KUL i zachęcają do udziału w Konferencji.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się w poniższym linku:

https://www.facebook.com/events/752558725462809

Aleksandra Szymczak

Studentka III roku dziennikarstwa. Słucham, czytam, mówię, w wolnych chwilach to spisuję. Kibic żużla i miłośniczka gór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.