Grudzień obfitujący w cuda – podsumowanie Akcji „Tost” 2.0

2116 złotych – tyle udało się zebrać studentom z Koła Naukowego Studentów Dziennikarstwa KUL w ramach Akcji „Tost” 2.0. Pomimo przeprowadzania tegorocznej zbiórki w formie on-line to udało się nie tylko zebrać większą kwotę, niż zakładano, ale też pobić rekord dotychczasowych zbiórek! 

Akcja Tost stała się jedną z przedświątecznych tradycji Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania. Od 8 lat studenci Koła Naukowego Studentów Dziennikarstwa KUL organizują zbiórkę, z której dochody przeznaczają na zakup prezentów dla dzieci mieszkających na terenie parafii pw. Trójcy Przenajświętszej na Felinie, dzielnicy Lublina. Dotychczas „Tost” był przeprowadzany na korytarzach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego; tam studenci sprzedawali ciasta, tosty i babeczki. Z zebranej kwoty zarząd Koła kupował upominki, które wręczał podczas spotkania w Kościele na Felinie. 

Sytuacja związana z pandemią nie pokrzyżowała planów studentów Dziennikarstwa. od 17 listopada do 17 grudnia zbierali oni pieniądze za pomocą strony zrzutka.pl. Chociaż w tym roku darczyńcy nie mogli poczęstować się ciastem czy tostem, to Ci, którzy wpłacili 50 złotych lub więcej, mogli umówić się na profesjonalną sesję zdjęciową z wiceprezesem Koła, Jakubem Powałką. – Od kiedy pamiętam pomoc innym i udział w wolontariacie były dla mnie bardzo ważne. Dzięki tegorocznej Akcji „Tost” 2.0 również miałem okazję pomóc. Oprócz samej wpłaty postanowiłem dać coś od siebie; coś co lubię robić i coś, co zachęci inne osoby do wpłat. 50 złotych to dla niektórych dużo, jednak nagroda w postaci sesji może wiele osób zachęcić; być dodatkową nagrodą tuż obok satysfakcji z pomocy finansowej. – podsumowuje swój udział w zbiórce Kuba. – Niedawno spotkałem się już z Martą i Mateuszem, którzy postanowili wspomóc ,,Akcję” właśnie przez wybór sesji.  Jestem bardzo szczęśliwy, że udało się nam zebrać tak dużą kwotę i mogłem się do tego przyczynić właśnie w taki sposób.

Julia Dudzińska, prezes KNSD KUL podkreśla, że przeniesienie naszego życia w strefę on-line wcale nie oznacza rezygnacji z tego typu akcji. – Czuję się przede wszystkim dumna ze wspólnej, ciężkiej pracy członków Koła. Wspólnie przeprowadziliśmy wspaniałą akcję, która zakończyła się ogromnym sukcesem – udało się zebrać ponad 2000 zł! To przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Czuję również ogromną wdzięczność. Nasi darczyńcy pokazali ogromne serce, szczególnie w tak ciężkim czasie, jakim jest pandemia. Mam wrażenie, że grudzień obfituje w cuda, a nasza akcja była właśnie jednym z tych cudów. Dzieci były przeszczęśliwe, kiedy odbierały swoje prezenty. Panowała radosna, świąteczna atmosfera; wszyscy się uśmiechali, mimo maseczek na twarzach! Niestety z powodu obostrzeń nie wszystkim dzieciom udało się przekazać paczki, ale w najbliższym czasie na pewno będą mogły je odebrać. – podsumowuje przeprowadzenie zbiórki Julia. – Akcja „Tost” 2.0 na pewno zintegrowała nas jako członków Koła, a także jako koleżanki i kolegów. Pokazaliśmy, ile można osiągnąć wspólnie dążąc do wyznaczonego celu, a można wiele! 

Klaudia Bzducha, która w poprzednich latach była jedną z organizatorek Akcji „Tost” zwraca uwagę na wyjątkowość tegorocznej edycji Tosta. – Tegoroczna Akcja „Tost” wypadła bardzo dobrze. Biorąc pod uwagę fakt, że sytuacja w kraju nie sprzyja spotkaniom z drugim człowiekiem i wprowadzono liczne ograniczenia, to studenci Dziennikarstwa poradzili sobie świetnie! Zbiórka przeprowadzona została w formie on-line, a to coś zupełnie nowego w porównaniu do poprzednich edycji. – zauważa Klaudia. – W tym roku udało się również pobić rekord zebranej kwoty. Cieszę się ogromnie, że Akcja „Tost” 2.0”i w tym roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem studentów, ale również i mediów, które ochoczo się w nią włączyły.

Rok 2020 nie przyniósł zbyt wiele powodów do radości, więc takie przedsięwzięcia, jak Akcja „Tost” są szczególnie istotne; są iskierką nadziei na tle pandemicznej rzeczywistości. Powodzenie zbiórki kolejny raz udowodniło, że zamknięcie w sferze wirtualnej wcale nas nie ogranicza – wręcz przeciwnie. Członkom KNSD KUL gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych zbiórkach!

Fot. Natalia Mędrek

Aleksandra Szymczak

Studentka III roku dziennikarstwa. Słucham, czytam, mówię, w wolnych chwilach to spisuję. Kibic żużla i miłośniczka gór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.