Z A-klasy do 1. ligi. Historia Merveille Fundambu.

Jeszcze kilka miesięcy temu Merveille Fundmabu był na peryferiach futbolu z niewielką perspektywą osiągnięcia profesjonalnej kariery. W maju 2019 roku po transferze do KTS-u Weszło, stał się wyróżniającym piłkarzem na poziomie niższych lig z nadzieją na grę w Ekstraklasie. W minioną środę 20-letni środkowy pomocnik został pozyskany przez Radomiaka Radom na zasadzie półrocznego wypożyczenia z KTS-u Weszło (Warszawa).

Merveille Fundambu urodził się 13 listopada 1999 roku w Kinszasie, w stolicy Demokratycznej Republiki Konga. Profesjonalną karierę rozpoczął w lokalnym klubie MK Etanchéité. Były to trudne początki. Fundambu w sposób nieregularny otrzymywał wynagrodzenia za swoją pracę. Często nie było zorganizowanego transportu na mecze wyjazdowe oraz brakowało sprzętu do ćwiczeń.

W 2018 roku Krzysztof Stanowski (prezes klubu KTS Weszło) ze swoimi współpracownikami podjął decyzję o rozwinięciu skautingu na terenie któregoś z państw afrykańskich. Padło na Demokratyczną Republikę Konga. Założenie było proste: znaleźć, a następnie sprowadzić do siebie wyróżniających się młodych zawodników, w celu ich dalszej sprzedaży z zyskiem. W sytuacji, gdy skaut przecenił potencjał i umiejętności gracza, nie był odsyłany do domu, ale dostawał możliwość zamieszkania w nieco lepszym miejscu niż pogrążone w konfliktach i biedzie Kongo. Dominik Ebebenge, skaut stacjonujący w Demokratycznej Republice Konga, z kilkuset zawodników wybrał dwóch najbardziej perspektywicznych. W tym wyspecjalizowanym gronie znalazł się Merveille Fundambu. Sprowadzenie zawodników z Afryki do Europy zajęło 8 miesięcy, ze względu na liczną biurokrację.

Dzień 18 maja 2019 roku zmienił jego życie. Zdruzgotany po śmierci matki, w piękną, słoneczną sobotę przyleciał do Warszawy, aby podpisać kontrakt z występującym wtedy w B-klasie zespołem KTS-U Weszło (Warszawa). Z klubem założonym przez dziennikarza sportowego Krzysztofa Stanowskiego związał się 3-letnim kontraktem.

-„Moim najlepszym przyjacielem jest piłka i dużą motywacją do osiągania sukcesów są ostatnie wydarzenia z mojego życia. Przed podróżą do Polski zmarła moja mama. Wszystko, co tutaj chce zrobić, robię to dla niej. Wierzę, że patrzy na moje poczynania z góry i będzie mi pomagać” – przyznał Fundambu w wywiadzie dla „Weszło.com”

Na debiut w nowym zespole nie musiał długo czekać. 19 maja wystąpił w meczu 18. kolejki B-klasy, w którym przeciwnikiem był zespół AP Brychczy Warszawa. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem KTS-U 5:0. Bramkę na 3:0 z rzutu karnego zdobył Fundambu. Wygrana przypieczętowała awans klubu do rozgrywek A-klasy.

W lipcu poprzedniego roku Merveille Fundambu trenował z beniaminkiem ekstraklasy Rakowem Częstochowa. Szkoleniowiec śląskiego klubu Marek Papszun nie zdecydował się sprowadzić Fundambu na stałe, ze względu na zbyt duże braki fizyczne. Kongijczyk rundę jesienną spędził w A-klasie. Ostatnie pół roku było wybitne w jego wykonaniu. Strzelał, asystował, grał efektywnie, ale i efektownie. Był najlepszym zawodnikiem ligi. W styczniu tego roku walczący o awans do Ekstraklasy Radomiak Radom postanowił wypożyczyć Kongijczyka do końca sezonu 2019/20.

Fundambu wystąpił w dwudziestu jeden oficjalnych meczach KTS-u w B-klasie, A-klasie i okręgowym Pucharze Polski. Strzelił w nich jedenaście goli i zanotował czternaście asyst.

Kamil Rykaczewski

Student II roku dziennikarstwa. Interesuję się piłką nożną, zwłaszcza w wydaniu egzotycznym. W wolnych chwilach czytam książki o tematyce sportowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.