SportSporty zimowe

PŚ Oberstdorf: Żyła z dziewiętnastym podium w karierze

Za nami drugi z czterech konkursów indywidualnych Pucharu Świata w lotach narciarskich. Dzisiejszym zwycięzcą zawodów w Oberstdorfie został reprezentant Słowenii, Timi Zajc. Na drugim miejscu uplasował się Piotr Żyła, a trzecią lokatę zajął reprezentant Austrii, Stefan Kraft.

Dzisiejsze kwalifikacje bezkonkurencyjnie wygrał Słoweniec, Domen Prevc, który  poszybował, aż na 242,5 metra. Tym samym, najmłodszy z braci Prevców został nowym rekordzistą skoczni im. Heiniego Klopfera. Do zawodów awansowało czterech naszych reprezentantów – Kamil Stoch, Aleksander Zniszczoł, Dawid Kubacki i Piotr Żyła, który uzyskał 218 metrów, co pozwoliło mu zająć ósmą lokatę. Ze względu na nieodpowiednio dopasowany kombinezon zdyskwalifikowany został Andrzej Stękała. Do konkursu nie awansowali również Andreas Wellinger (167 m) oraz reprezentanci Norwegii: Marius Lindvik (151,5 m) i Bendik Jakobsen Heggli (162,5 m).

Żyła najlepszy po pierwszej serii

Polak w każdym dzisiejszym skoku prezentował bardzo dobrą dyspozycję, co przełożyło się na najlepszy wynik w sezonie. W pierwszej serii Polak osiągnął 218,5 metra, a rewelacyjne noty za styl sprawiły, że Żyła prowadził na półmetku rywalizacji. Tuż za nim znajdował się reprezentant Finlandii Eetu Nousiainenem, który tracił do Żyły 3,7 punkta. Na trzeciej lokacie uplasował się Stefan Kraft. Wszyscy nasi reprezentanci, po bardzo dobrych skokach, uzyskali awans do serii finałowej. Dawid Kubacki poleciał na 221 metr i po pierwszej serii plasował się na czwartym miejscu, tracąc tylko pół punkta do Krafta. Kamil Stoch wylądował na 202 metrze (18. miejsce), a Aleksander Zniszczoł poszybował o metr dalej od Stocha i uplasował się na 24. pozycji.

Drugie zwycięstwo Zajca

Niedzielne loty w Oberstdorfie służyły reprezentantowi Słowenii. Timi Zajc oddał dwa bardzo dobre skoki. W pierwszej serii osiągnął 211,5 metra i zajmował siódme miejsce. Natomiast w drugiej serii młody zawodnik poszybował na 232 metry, pozwoliło mu to przesunąć się aż o sześć pozycji w górę klasyfikacji i odnieść drugie zwycięstwo w swojej karierze.

Żyła i jego dziewiętnaste podium w karierze

Piotr Żyła po raz drugi w tym sezonie stanął na podium; wcześniej skoczek zajął trzecie miejsce w Lahti. Nasz reprezentant w całej swojej karierze odniósł dwa zwycięstwa, sześć razy stanął na drugim stopniu podium, a najwięcej, bo aż jedenaście razy, kończył zawody na trzecim miejscu.