Poznaliśmy finalistów Olimpiady Wiedzy o Mediach 

Kto jest właścicielem Twittera? Co oznacza skrót FAQ? W którym wieku Gutenberg wprowadził przemysłową metodę druku? To tylko niektóre z pytań, z którymi musieli się zmierzyć tegoroczni uczestnicy IX edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach na etapie okręgowym.

Olimpiada Wiedzy o Mediach
Fot. Julia Sroczyk

Po pandemicznych zawirowaniach Olimpiada Wiedzy o Mediach powróciła na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Autorzy siedemdziesięciu najlepszych prac wyłonionych z etapu szkolnego zgromadzili się w auli CTW-113. Pytania sprawdzały ich wiedzę w zakresie szeroko rozumianej nauki o mediach. W puli pytań znalazły się także te dotyczące historii czy prawnych aspektów mediów. Niektóre z pytań wzbudziły u uczestników niemałe zdziwienie. 

– Kompletnym zaskoczeniem było dla nas pytanie o najstarszy polski serial paradokumentalny. Obstawialiśmy na Malanowski i Partnerzy – wspominają Szymon Krajewski i Natalia Paździor z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie. – Zakres wiedzy, który sprawdzał test był bardzo szeroki. Pojawiły się nawet pytania o ustawy i akty prawne, tej odpowiedzi nie byłam pewna – dodaje Natalia. 

Zauważalny jest wzrost zainteresowania OWM. W tym roku do pierwszego etapu olimpiady przystąpiło 135 uczestników. To najwyższy wynik od 2016 roku. Zadaniem uczestników było stworzenie eseju, filmu, fotoreportażu bądź fotokastu na jeden z zaproponowanych przez organizatorów tematów:

1. Odpowiedzialność za słowo w czasach mediów społecznościowych
2. Rola mediów w relacjonowaniu tematów trudnych (np. wojna, pandemia)
3. Prawda i fikcja w przekazach medialnych
4. Współczesne media jako czwarta władza
5. Język w mediach, media w języku

– Zdecydowanie jednym z popularniejszych tematów był ten dotyczący odpowiedzialności za słowo w czasach mediów społecznościowych – mówi mgr Stanisław Dunin-Wilczyński, jeden z organizatorów OWM. – Uczniowie w tym wątku bardzo często pisali o problemie hejtu. Mam wrażenie, że ta tematyka do nich przemawiała. Mieli wiele własnych doświadczeń, z których mogli czerpać przy tworzeniu pracy – dodaje.

Olimpiada Wiedzy o Mediach uczestnicy
fot. Julia Sroczyk

Dziesięć osób, które uzyskały najlepszy wynik z testu, zostało zakwalifikowanych do etapu centralnego. Odbędzie się on w Warszawie w marcu 2023 roku. Poziom tegorocznej rywalizacji był  wysoki – żeby zakwalifikować się do trzeciego etapu, trzeba było zdobyć 27 punktów. Lista zakwalifikowanych uczestników dostępna jest na Facebook’u OWM.

Alicja Rejowska

Studentka II roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zafascynowana sportem, a zwłaszcza siatkówką, biathlonem i tenisem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.