Ci, którzy przeżyli

Dzieje rodziny Winnych rozpoczynają się w miejscowości Brwinów, położonej niedaleko Warszawy. Poznajemy je tuż przed wybuchem I wojny światowej, w czerwcu 1914 roku. Autorka książki Stulecie Winnych, Ałbena Grabowska, przedstawiła historię w trzech tomach, która kończy się w czasach współczesnych.

W rodzinie Winnych rodzą się bliźniaczki – Anna i Maria, przy porodzie których umiera ich matka. Ojciec dziewczynek – Stanisław – może liczyć na pomoc w wychowaniu ze strony babci Bronisławy, dziadka Antoniego, ale też Andzi. Muszą zaopiekować się również jego dwoma starszymi synami. Rodzina będzie musiała pogodzić się ze stratą żony Stanisława dosyć szybko, ponieważ kilka tygodni później wybucha I wojna światowa. Wtedy zmuszeni są nie tylko walczyć o przeżycie, ale też o swój cały dobytek.

Autorka powieści zaciekawia historią wszystkich bohaterów i członków dosyć licznej rodziny,  skrupulatnie przedstawiając losy każdej z postaci, pojawiającej się w dziele. Doświadczają walki z wrogiem, ale też z epidemią grypy hiszpanki, która boleśnie wpływa na rodzinę. Przede wszystkim jednak skupiła się na bliźniaczkach – Ani i Mani, ich dzieciństwie, dojrzewaniu, które pomimo wojny mogą się uczyć, mają co jeść, ponieważ są otoczone opieką. Każda ma do czegoś talent; Ania zdecydowanie ten większy, ale też bardzo tajemniczy. Drogi sióstr trochę się odmieniają, kiedy pojawia się Paweł – osoba, która wprowadzi zamęt w ich życiu i pozostawi w nim niezapomniany ślad.

Tom I kończy się na roku 1939, czyli w czasie, kiedy wybucha II wojna światowa. Już na samym jej początku Winni odczują stratę bliskich osób.

Stulecie Winnych to książka opowiadająca o pokoleniach rodziny z historią Polski w tle. Mimo tego, że nie została napisana przez osobę, która przeżyła lata wojny, to można się w tej powieści doszukać znaczącej wiedzy i choć trochę wyobrazić sobie, jak mogli przeżywać ten czas nasi przodkowie.

Dla osób, które lubią polską twórczość filmową powstał serial na motywach trylogii Ałbeny Grabowskiej. Pierwszy sezon Stulecia Winnych, w reżyserii Piotra Trzaskalskiego emitowany był tego roku na antenie TVP1. W obsadzie pojawili się znani aktorzy, m.in.: Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, czy Adam Ferency. Drugi sezon pojawi się już najbliższej wiosny.

Ewelina Mirocha

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zwolenniczka czytania książek. Od zawsze miłośniczka mody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *