SiatkówkaSport

PlusLiga: Jednostronny bój o mistrzostwo i zacięta walka o brązowy medal. Poznaliśmy najlepsze drużyny rundy play-off

Sezon 2022/23 w PlusLidze dobiegł końca. Zwycięzcą siatkarskiej ekstraklasy został Jastrzębski Węgiel, który w trzech spotkaniach pewnie pokonał Grupę Azoty ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle. Podium uzupełniło Asseco Resovia Rzeszów.

Droga do finału

Do walki o tegoroczne mistrzostwo Polski stanęło osiem najlepszych drużyn fazy zasadniczej. Po pierwszych rozgrywkach w fazie play-off, do półfinałów awansowały zespoły z Kędzierzyna-Koźla, Zawiercia, Rzeszowa i Jastrzębia-Zdroju. W pierwszej parze rywalizowali zawodnicy z Kędzierzyna-Koźla i Rzeszowa. Po trzech wyrównanych meczach (3:2; 3:1, 3:2), to ZAKSA awansowała do finału. W drugiej parze Jastrzębski Węgiel walczył z Aluronem CMC Wartą Zawiercie. Z pojedynku zwycięsko wyszli jastrzębianie (3:1; 3:2; 3:0) i tym samym, trzeci raz z rzędu w finale spotkali się z ZAKSĄ.

Jednostronna walka o mistrzostwo

Walka o tytuł mistrzowski w sezonie 2022/23 wbrew oczekiwaniom wielu rozstrzygnęła się w trzech spotkaniach. Po rywalizacji dwóch najlepszych drużyn kibice spodziewali się znacznie więcej. O ile jastrzębianie nie zawiedli i prezentowali równie wysoki poziom co przez cały sezon, o tyle ZAKSA przygasła. W pierwszym meczu “nie urwała” nawet seta, przegrywając 0:3 (20-25, 20-25, 23-25). W kolejnym starciu kędzierzynianom poszło nieco lepiej, wygrali pierwszego seta po grze na przewagi. Kolejne partie spotkania na swoją korzyść przechylili jednak jastrzębianie, tym samym wygrywając w drugim starciu 3:1 (24:26, 25:22, 25:15, 25:19). Ostatnie finałowe spotkanie to zdecydowana przewaga Jastrzębskiego Węgla, który przypieczętował tytuł mistrzowski zwycięstwem 3:0 (25:15, 25:16, 25:13), nie pozostawiając kędzierzynianom żadnych złudzeń.

Obie drużyny spotkają się jeszcze raz w tym sezonie – tym razem w finale siatkarskiej ligi mistrzów. Kędzierzynianie będą chcieli, odegrać się za stracony tytuł mistrzów Polski 20 maja w Turynie – czy im się uda? Przekonamy się już za kilka dni.

Zacięta walka o trzecie miejsce

Kibice mogli być rozczarowani po jednostronnej rywalizacji o tytuł mistrzowski. Na osłodę drużyny z Rzeszowa i Zawiercia zapewniły im siatkarski spektakl w rozgrywkach o brązowy medal. Zdobywcę ostatniego miejsca na podium poznaliśmy po pięciu, wyrównanych spotkaniach. Zawodnicy zafundowali kibicom emocjonalny rollercoaster, na przemian wygrywając kolejne z nich.  Rywalizację od zwycięstwa rozpoczęła drużyna z Zawiercia, jednak w końcowym rozrachunku podopieczni Michała Winiarskiego musieli uznać wyższość rywali. Piąty, decydujący mecz na swoją korzyść rozstrzygnęło Asseco Resovia Rzeszów (3:1), które po ośmiu latach przerwy wróciło na podium PlusLigi.