„Conifa World Football Cup”, czyli mundial dla amatorów

„Conifa World Football Cup” to mistrzostwa drużyn niezrzeszonych w FIFA czy UEFA, rozgrywany cyklicznie w odstępie dwóch lat. Do turnieju przystąpić mogą wyspy, autonomie czy narody nieposiadające własnego państwa.

Piłka nożna to nie tylko wielkie nacje pokroju Hiszpanii, Niemiec czy Francji, ale także ci „malutcy”, którzy nie są skomercjalizowani, sprofesjonalizowani czy zrzeszeni w kontynentalnej lub światowej federacji. Mowa tu o piłkarzach, czerpiących radość z gry, rozwijających swoją pasję, niepodążających ślepo za karierą, a co za tym idzie – wielkimi pieniędzmi. Niektórzy zawodnicy pomimo swojego potencjału nie osiągnęli zawrotnych karier, ze względu na uwarunkowania geograficzne lub polityczne.

W 2006 roku, grupa zapalonych fanów futbolu zorganizowała pierwszy turniej rangi mistrzowskiej dla reprezentacji niezrzeszonych w FIFA. Chodzi głównie o wyspy, autonomie oraz narody nieposiadające własnego państwa. Niestety, po pierwszej edycji turnieju zaprzestano jego organizacji. Wznowienie zawodów nastąpiło w 2014 roku pod szyldem „Conifa World Football CUP”. Od tamtego momentu mistrzostwa rozgrywane są regularnie w odstępie dwóch lat.

Turniej „Conifa World Football CUP” w 2014 roku został zorganizowany w szwajcarskim Ostersund, a miano gospodarza przyznano reprezentacji Laponii. W pierwszej edycji mistrzostw udział wzięło 12 drużyn, które zostały podzielone na trzy grupy po cztery ekipy. Finalnie, pierwsze miejsce na podium zajęła reprezentacja Hrabstwa Nicei, która w wielkim finale pokonała 2:1 drużynę północnej części Włoch, Padanię.

Druga edycja mistrzostw odbyła się kraju, który faktycznie był gospodarzem turnieju. 12 najlepszych drużyn niezrzeszonych pojechało do Abchazji nad Morze Czerwone. To terytorium jest formalnie częścią Gruzji, ale praktycznie jest nieuznawane przez większość państw. Wyjątek stanowią: Rosja, Nikaragua, Wenezuela,  Nauru i Syria. Mistrzostwa w 2016 roku rozegrano zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas poprzedniej edycji. Turniej rozgrywany był na dwóch stadionach i cieszył się sporym zainteresowaniem ze strony lokalnych kibiców. W ostatecznym rozrachunku, największe powody do radości miała reprezentacja gospodarzy, która w finale, po serii rzutów karnych, ograła drużynę Diaspory Pendżab (terytorium znajdujące się na pograniczu Pakistanu i Indii).

Mistrzostwa drużyn niezrzeszonych w 2018 roku były imprezą przełomową. Pierwszy raz w historii „Conifa World Football Cup” zagrało 16 zespołów, reprezentujących około 334 milionów ludzi, rozsianych po wszystkich kontynentach. Turniej odbył się na terytorium Anglii, ale formalnie gospodarzem była reprezentacja Barawy. Mecze rozgrywane były aż na 10 stadionach, z czego 7 położonych było w Londynie. Mistrzostwa pod względem sportowym, jak i organizacyjnym, nie zawiodły. Kibice mogli podziwiać to, co każdy fan piłki nożnej kocha najbardziej, czyli liczne gole. W 41 rozegranych meczach padło aż 158 bramek, co daje średnio 3,85 gola na mecz. Największe powody do radości miała reprezentacja Karpatalji. Drużyna reprezentująca mniejszość węgierską na Rusi Karpackiej pokonała w finale po rzutach karnych Północny Cypr. Najniższe miejsce na podium zajęła reprezentacja mistrzów Europy drużyn niezrzeszonych – Padania.

Według pierwotnych założeń, „Conifa World Football Cup” 2020 miała zostać rozegrana w dniach 30.05 – 7.06 na terytorium Macedonii Północnej. Z powodu pandemii koronawirusa i zagrożenia epidemiologicznego mistrzostwa zostały odwołane.

Do najsłynniejszych zawodników biorących udział w CWFC zaliczyć możemy: Jamesa Rileya, który przez jedenaście sezonów grał w MLS (najwyższa klasa rozgrywkowa w Stanach Zjednoczonych). Były piłkarz LA Galaxy reprezentował barwy Kaskadii. Innym zawodnikiem jest Marius Stankevicius, były piłkarz Sampdorii czy Sevilli, który wystąpił w drużynie Padanii. 

OdpowiedzPrzekaż dalej

Kamil Rykaczewski

Student II roku dziennikarstwa. Interesuję się piłką nożną, zwłaszcza w wydaniu egzotycznym. W wolnych chwilach czytam książki o tematyce sportowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.