Spacerem po nowojorskich ulicach

Są takie miejsca na świecie, których symbole zna każdy. Myśląc o Paryżu od razu mamy przed oczami Wieżę Eiffla, z kolei Londyn kojarzy nam się z dźwiękiem Big Bena, a Rzym z murami Koloseum. Pocztówkowym elementem Nowego Jorku jest z kolei Statua Wolności. Co jeszcze jest warte uwagi podczas spaceru po mieście, które nigdy nie śpi?

Posąg Wolności Opromieniającej Świat, bo tak brzmi prawidłowa nazwa Statuy Wolności, wznosi się na Liberty Island od 135 lat. Pojawiła się tam za sprawą Francuzów, którzy pragnęli upamiętnić stulecie niepodległości Stanów Zjednoczonych. Lady Liberty można oglądać zarówno z ziemi, jak i z poziomu wody, z kolei spacerując po południowych krańcach Manhattanu – The Battery Park – można podziwiać ją w pełnej okazałości. Jednak zdecydowanie lepszy widok na Statuę można ujrzeć podczas przeprawy promem na Staten Island. Istnieje także możliwość dopłynięcia na samą Wyspę Wolności; wtedy mamy szansę zwiedzić Statuę „od wewnątrz” oraz poznać historię jej przybycia za Atlantyk. Prom płynący na Liberty Island swoim biletem obejmuje także Ellis Island; wyspa ta była punktem kontrolnym nowo przybyłych imigrantów do Nowego Jorku, dlatego obecnie znajduje się tam Muzeum Emigracji.

Klucz do nowego imperium

Blisko 7 km na północ od Lady Liberty znajduje się kolejny symbol miasta. Na pocztówkach, breloczkach i innych pamiątkach z Nowego Jorku tuż obok Statuy widnieje podobizna Empire State Building. Nazwa budynku wykonanego w stylu art déco pochodzi od jednego z przydomków miasta – Empire State. Poruszając się po nowojorskich ulicach wielokrotnie można dostrzec charakterystyczną iglicę, która wyróżnia się na tle innych budynków. Na 86. i 102. piętrze znajdują się tarasy widokowe i to właśnie z Empire State Building roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków na Nowy Jork.

Widok na NYC można podziwiać nie tylko z Empire State Building czy Top of The Rock. Obecnie, chcąc jednocześnie widzieć te dwa budynki, należy wybrać otwarty w marcu 2020 roku The Edge. Setne piętro, które można przeliczyć na 335 metrów, tworzy zapierający dech w piersiach widok na miasto. Taras widokowy w kształcie trójkąta (podobnie jak cały budynek) nie tylko jest najwyższym zewnętrznym obiektem tego typu na zachodniej półkuli, ale spacerując przez pewien moment chodzi się po szklanej podłodze, co pozwala zobaczyć znajdujące się pod nami ulice.

The Egde należy do kompleksu Hudson Yards, znajdującego się w zachodniej dzielnicy Chelsea. Oprócz wieżowców jest tam także nietypowa atrakcja o nazwie The Vessel. Schody – taras widokowy swoim kształtem przypominają naczynie, dlatego też noszą taką nazwę. Aby nie tylko The Vessel stał się celem wędrówki po mieście, można najpierw przejść się przez The High Line – park, a raczej trasę spacerową zbudowaną na dawnej linii kolejowej.

Czas się tu zatrzymał

Strefa Zero, gdzie znajduje się National September 11 Memorial & Museum to, choć nadal znajdujący się na Manhattanie, plac zadumy i pamięci. W miejscu bliźniaczych wieży World Trade Center, zniszczonych 11 września 2001 r., znajdują się dwa baseny z wodospadami, wokół których wypisane są nazwiska ofiar zamachu. Już po tym dniu zaplanowano odbudowę tego miejsca. Nowe budynki miały powstać do końca tego roku, jednak prace nadal trwają. Z szeregu wieżowców na pierwszy plan wysuwają się dwa. 1 WTC otwarty w 2014 r. to na ten moment najwyższy budynek Stanów Zjednoczonych (541 m). Wjeżdżając na jego setne piętro można podziwiać panoramę NYC w 360st. (One World Observatory). Stojąc zaś u podnóża wieżowca warto spojrzeć w górę – przypomina on wtedy piramidę. Drugim ciekawym budynkiem jest WTC Oculus. Stanowi on miejsce w rodzaju galerii handlowej oraz stacji nowojorskiego metra i The Port Authority Trans-Hudson Corporation (PATH) – połączenia kolejowego z Manhattanu m.in. do Jersey City czy Newark. Wyróżnia go jego kształt – na zewnątrz przypomina skrzydła dużego ptaka.

Kolejny punkt na mapie Nowego Jorku, który należy zobaczyć to most brooklyński. Co sprawiło, że tak wiele osób myśląc o NYC wyobraża sobie Brooklyn Bridge? Na pewno jego położenie i urok, który trudno opisać słowami. Dodatkowo fakt, że jest to jeden z najstarszych podwieszanych mostów świata – ta nowojorska perełka ma już 137 lat. Chcąc przedostać się z Manhattanu na Brooklyn można skorzystać z trzech mostów – Brooklyn, Manhattan i Williamsburg Bridge.

W poszukiwaniu Upiora w operze i Króla Juliana

Skrzyżowanie Broadwayu i Alei Siódmej pomiędzy ulicami 42. i 47. to Time Square. Sławny z wielu reklam oraz Sylwestra, podczas którego opuszczana jest wielka kula z liczbą rozpoczynającego się roku. Stanie pomiędzy tymi milionami świateł zarówno w dzień, jak i późnym wieczorem robi ogromne wrażenie. Pośród tych reklam znajduje się sklep Disney, teatry Broadwayu oraz The New York Times Building. W Nowym Jorku napotyka się ogrom ludzi, jednak liczbę obecnych na tym placu ciężko porównać z innym miejscem.

Mogłoby się wydawać, że NYC (a zwłaszcza Manhattan) to tylko same szklane wieżowce, jednak nic bardziej mylnego. Odwiedzających zaskakuje ilość zieleni jaką można tam znaleźć. Ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu przez nowojorczyków, a dla turystów najsłynniejszą zieloną przestrzenią jest Central Park. Powierzchnia jaką zajmuje (341 ha) i spokój, którego można tam doświadczyć są niesamowite. Central Park to nie tylko ZOO znane nam z bajki „Pingwiny z Madagaskaru”; znajdują się tam także jeziora, rozległe łąki, ścieżki rowerowe a nawet pomniki. W Central Parku znajduje się także polski akcent; największy z pomników to monument króla Władysława Jagiełły, którego od 1945r. mogą podziwiać zwiedzający.

Pośród wielu sentencji związanych z miastem znajdziemy taką: Jeśli chodzi o Nowy Jork, to jest oddzielne miejsce. Nie ma odpowiednika w żadnym innym kraju na świecie. Ci, którym dane było przechodzić ulicami Manhattanu, Brooklynu, czy Bronxu śmiało mogą potwierdzić te słowa.

  • Statua Wolności
  • Empire State Building
  • NYC nocą
  • The Vessel
  • One WTC
  • WTC Oculus
  • Brooklyn Bridge
  • Time Square
  • Central Park

Julia Sroczyk

Studentka II roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Wielka fanka gorzkiej czekolady, dobrej kawy i pięknych kadrów zachodzącego słońca. Od dzieciństwa wierna skokom narciarskim oraz książkom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *