Smaki Lubelszczyzny – oleje z Zabłocia

Zabłocie to mała wieś w województwie lubelskim. To właśnie tam jest produkowane tzw. „czyste złoto”. Tym złotem określa się naturalne i zdrowe oleje, które oprócz dostarczania walorów smakowych, są także źródłem witamin.

We wsi w okolicach Nałęczowa znajduje się małe, rodzinne i ekologiczne gospodarstwo, które zajmuje się produkcją 100% naturalnych olejów. Co je wyróżnia na tle innych produktów tego gatunku? Właściciele samodzielnie hodują rośliny oleiste, z których tłoczony jest olej, a to oznacza, że o jakość produktu troszczą się już od samego ziarna.
Sam proces tłoczenia oleju odbywa się w naturalny i tradycyjny sposób, do którego właściciele wykorzystują specjalne prasy ślimakowe. Produkowany olej jest tłoczony całkowicie na zimno, dzięki czemu nie traci wartości odżywczych. Nie jest także filtrowany, co oznacza, że na dnie może wydzielać się osad, który świadczy o 100% naturalności wyrobu. Brak jakiejkolwiek obróbki termicznej czy chemicznej, wspomagania przeciwutleniaczami i środkami konserwującymi, czyni oleje z Zabłocia idealnym źródłem NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych). To właśnie dzięki stałej kontroli od roślinki, poprzez nasiona, kończąc na gotowym produkcie, pozwala dbać o najwyższą jakość olejów.
Gospodarstwo z Zabłocia zajmuje się także uprawą starych, prymitywnych gatunków zbóż, np. samopsza i lędźwian. Oprócz tradycyjnego oleju rzepakowego i słonecznikowego, natkniemy się tutaj na olej z innych roślin oleistych tj. czarnuszka, ostropest, wiesiołek czy krokosz. Wszystkie oczywiście produkowane w 100% naturalną metodą, bez polepszaczy, za to pełne po sam korek składników mineralnych i witamin.
Oleje z Zabłocia były wielokrotnie doceniane i nagradzane na różnych targach. Właściciele gospodarstwa zawdzięczają to naturalnemu i tradycyjnemu procesowi produkcji, który nie pozbawia olejów cennych wartości odżywczych.

Ismena Cieśla

Absolwentka Filologii Romańskiej, aktualnie studentka trzeciego roku Dziennikarstwa. Książkoholiczka i "psia mama". Pasjonatka gotowania, podróży i muzyki wszelkiego rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *