American Dream

Ameryka.pl, czyli opowieści o Polakach w USA to książka, w której znaleźć można historie osób, postanawiających zmierzyć się z prawdziwym życiem w Stanach Zjednoczonych. Jedni wyjechali dla marzeń, drudzy chcieli odciąć się od życia w Polsce – dla każdej z tych osób Ameryka przygotowała inny los.

Autorką reporterskiej książki jest Dorota Malesa – dziennikarka prasowa i telewizyjna, scenarzystka. Kobieta pokonała tysiące kilometrów, aby móc porozmawiać z bohaterami jej książki i poznać prawdę o życiu w Polonii. Przelała na papier 10 opowieści Polaków – każda z nich jest inna. Zaczynając od złamanego serca Sebka, poszukującego przez wiele lat żony, a kończąc na właścicielu jednej z najlepszych nowojorskich restauracji, który przyjechał z Lublina, z jednym plecakiem, mając zupełnie inny plan niż przyniosło mu później życie.

Malesa, pisząc o swoich bohaterach pokazuje, że życie za granicą jest tak samo ciężkie i trudne jak w Polsce. Czytelnik spotka się tam z obrazami Polonii – miejsca w Ameryce, gdzie przeważają żyjący tam Polacy. Nie mają łatwo: szukają pracy w każdym możliwym miejscu, wynajmują mieszkania albo są zmuszeni do spania w schroniskach. Jednym z przykładów będzie Marek – dawniej król disco polo, który teraz jest bezdomnym, walczącym z chorobą człowiekiem. Los w swoje ręce musi też wziąć Danuta, przeżywająca służbę syna w Marynarce Stanów Zjednoczonych. Słysząc: „Kraj mnie potrzebuje, mamo” nie może zbyt wiele zrobić, a jedynie żyć z nadzieją na lepsze jutro. Dziennikarka spotkała się również z odpowiedzią na pytanie, dlaczego pomimo tego, że w Polsce mamy pełno supermarketów, ludzie ciągle otrzymują paczki z – co ciekawe – polskim jedzeniem i wieloma innymi prezentami z USA. Każdy chyba pamięta Papcia Chmiela – autora serii komiksowej Tytus, Romek i A’Tomek. Właśnie jeden z reportaży został poświęcony jego synowi, który opowiada o swoim życiu, o pracy w NASA i próbie udowodnienia ojcu, że wiele potrafi. Spotyka Olę, kolejną bohaterkę z Lublina, która mimo przeciwności losu, doszukuje się błędów amerykańskiego sądownictwa. Czytelnik dowiaduje się również, jak górale odnajdują się w amerykańskim świecie i czy tęsknią za swoim Czarnym Dunajcem. Dowiaduje się także, jak miłość do muzyki może wpłynąć na zdrowie, a wino na życie.

Dorota Malesa w swojej książce przedstawiła prawdziwą mieszankę Polski z Ameryką. Pokazuje, czym naprawdę jest American Dream i co przeżywają Polacy za granicą. Jak sama mówi: Dla mnie Polonia w USA jest trochę jak egzotyczna wyspa, niebędąca do końca ani Polską, ani Ameryką. I być może właśnie dlatego jest tak fascynująca. Na tej wyspie spotkałam zarówno Polaków, którzy od dawna mają już amerykańskie obywatelstwo, jak i tych, którzy wciąż żyją tam nielegalnie. Bezdomnych i milionerów. Tęskniących za krajem i takich, których ani trochę do Polski nie ciągnie. To wszystko pokazuje, że nie ma jednej ścieżki bycia polskim emigrantem w Stanach. Tych ścieżek są miliony! My, czytelnicy możemy się o tym przekonać, sięgając właśnie po jej reportaże i zagłębiając się w historie wspomnianych wcześniej bohaterów książki.

Ewelina Mirocha

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zwolenniczka czytania książek. Od zawsze miłośniczka mody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *