LifestylePasjeRozrywkaTradycje

Ciekawostki o Walentynkach

Już dziś święto wszystkich zakochanych, czyli Walentynki. Z tej okazji prezentujemy kilka ciekawostek związanych z tym dniem i jego patronem – Świętym Walentym. Zapraszamy!

Ośmiu Walentych

W Kościele katolickim wyniesionych na ołtarze zostało ośmiu Walentych, z czego wspomnienie aż trzech obchodzimy 14 lutego. Ten, któremu zawdzięczamy dzisiejsze święto był biskupem miasta Terni leżącego niedaleko Rzymu. Żył na przełomie drugiego i trzeciego wieku i został ścięty w czasie prześladowań chrześcijan przez cesarza Klaudiusza II za to, że wbrew zakazowi udzielał ślubów młodym legionistom.

Miliard kartek

Każdego roku 14 lutego wysyłanych jest około miliarda walentynkowych kartek na całym świecie. Najdroższa walentynka kosztowała 300 tysięcy dolarów i została wykonana ze szczerego złota, szmaragdów i brylantów i zapakowana w futro z norki na zlecenie greckiego miliardera Aristotelisa Sokratisa Onasisa.

Walentynki po japońsku

W Japonii w Dzień Świętego Walentego to kobiety wręczają mężczyznom prezenty w postaci czekoladek, natomiast 14 marca przypada tzw. Biały Dzień, kiedy to mężczyźni obdarowują kobiety. Przyjęto, że podarunki, które wręczają swoim ukochanym powinny mieć wartość dwa, trzy razy większą niż prezenty, które sami dostali.

Upominek dla czworonoga

Około 3 procent ludzi posiadających zwierzęta wręcza w tym dniu prezent swojemu pupilowi. Może wynikać to z faktu, że obecnie ludzie często bardziej związani są ze swoim czworonożnym przyjacielem niż drugą osobą.

Kartki dla szekspirowskiej Julii

Każdego roku z okazji dnia zakochanych do Verony, gdzie rozgrywał się najsłynniejszy dramat autorstwa Szekspira, „Romeo i Julia” dociera około tysiąc kartek zaadresowanych do tytułowej bohaterki.

Najsłynniejszy upominek

Najsłynniejszym w historii walentynkowym upominkiem było jabłko pokryte różowym lukrem, ułożone w hebanowej szkatułce, wysadzanej perłami. Nie wiadomo, co się stało z jabłkiem, ale szkatułka przetrwała do dziś. Prezent ofiarowany był Annie Boleyn przez Henryka VIII.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *