KulturaSztuka

Tamara Łempicka – baronowa z pędzlem

Wystawa Tamara Łempicka – kobieta w podróży, którą można obejrzeć w Muzeum Narodowym w Lublinie, to możliwość poznania życia jednej z największych artystek XX wieku. Z tej szansy postanowili skorzystać studenci IV roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej, którzy w środę wybrali się na wystawę.

W ramach zajęć z Teorii komunikowania masowego pod przewodnictwem dr Joanny Szegdy, studenci IV roku dziennikarstwa odwiedzili Muzeum Narodowe w Lublinie, w celu obejrzenia wystawy Tamara Łempicka – kobieta w podróży.

Postać Tamary Łempickiej, która przez wielu była nazywana baronową z pędzlem, jest przykładem wizerunku niezależnej i nowoczesnej kobiety, a także ikoną XX wieku. Już w bardzo młodym wieku wyróżniała się talentem plastycznym. Z uwagi na to, że pochodziła z zamożnej rodziny, miała możliwość podróżowania po Europie, a dzięki temu poznała inne kultury i uwrażliwiła się na sztukę. W wieku dwudziestu kilku lat stała się jedną z największych przedstawicielek malarstwa epoki art déco posługując się własnym językiem artystycznym. Pomimo tego, że wiele razy próbowała różnych styli malowania to przez całe swoje życie była oddana klasycznym ideałom.

Fot. Wiktoria Strawa

Jej życiu towarzyszyły zawsze podróże, które przeplatane były romansami, pragnieniem szczęścia, miłością do Włoch, ale też strachem, samotnością, problemami rodzinnymi czy zamieszkami wojennymi. Nie było jej dane żyć w łatwych czasach, lecz nigdy się nie poddawała, a walcząc o swój sukces stała się legendą. Tamara Łempicka była piękną kobietą z klasą, która potrafiła nieco manipulować swoimi faktami życiowymi.

Życie jest jak podróż. Spakuj tylko to, co najbardziej potrzebne, bo musisz zostawić miejsce na to, co zbierzesz po drodze – Tamara Łempicka

Fot. Wiktoria Strawa

Wystawa pozwala przenieść się do XX wieku obrazując i opisując dokładnie całe życie Tamary Łempickiej i osób, które jej w nim towarzyszyły. Jednak w tworzonych przez nią pracach przede wszystkim ukazuje się jej zamiłowanie do sztuki. W otoczeniu obrazów malarki można przyjrzeć się jej przedmiotom codziennego użytku – meblom, strojom, biżuterii, ale też zdjęciom, które uwydatniały urodę kobiety. To także głębsze zapoznanie się z kulturą i modą jaka obowiązywała w tamtych czasach. Jako że artystka przez wiele lat mieszkała we Francji, ciekawostką jest, że osobiście znała Coco Chanel, a łączyło je zamiłowanie do pereł. Wystawa daje również możliwość jednoczesnego zapoznania się z dziełami innych ważnych twórców.

Wystawa Tamara  Łempicka – kobieta w podróży dostępna jest dla wszystkich do 14 sierpnia 2022 roku w Muzeum Narodowym w Lublinie.

Ewelina Mirocha

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zwolenniczka czytania książek. Od zawsze miłośniczka mody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *