Rosyjski Marvel

W 2011 roku w Rosji powstało wydawnictwo komiksowe „Bubble comics”. Jest to jedyne w Rosji wydawnictwo, które nie obejmuje franczyza. Firma wydała około 200 komiksów dla tytułów, jak „Demonslayer” czy „Exlibrium”. W kwietniu tego roku miał premierę film oparty na komiksach „Major Grom” oraz „Plague Doctor”. Większość historii bohaterów komiksów jest ze sobą powiązana. Skupimy się na dwóch najbardziej znanych seriach.

Major Grom

Starcie Igora I Doktora plagi
Starcie Igora I Doktora Plagi; źródło: https://bubble.ru/en/products/4629-6-Plague-Doctor-part-5
Doktor Plagi chwilę po podłożeniu ognia
Doktor Plagi chwilę po podłożeniu ognia; źródło: https://bubble.ru/en/products/4624–1-Plague-Doctor-part-1

Akcja, w której głównymi bohaterami są detektyw Igor Grom i Doktor Dżuma, dzieję się w Petersburgu. Na zdeprawowane miasto napada seryjny morderca skrywający twarz pod maską, używaną w okresie epidemii dżumy. Giną przestępcy, którzy nie ponosili konsekwencji, skorumpowani szefowie firm, politycy lub policjanci. Detektyw wraz z pomocą nowego pracownika, Dimy, badają sprawę tajemniczego wypadku, w którym zmarł syn milionera. Dla mężczyzny jest to jedna z najważniejszych spraw w życiu. Podczas śledztwa natrafia na antagonistę, podpalającego wszystko wokół siebie. Dochodzi do starcia, gdzie przestępca zostaje zraniony przez Majora. Dzięki zadanej ranie udaje się złapać samozwańczego bohatera Sankt Petersburga. Dzieje się to na bankiecie u milionera i filantropa, Sergieja Razumowskiego. Okazuje się, że sam milioner jest Doktorem Plagi. Jego alter ego pochodzi z choroby – rozdwojenia jaźni. Złapany przestępca nie poddaje się i planuje zemstę. Z więzienia wyciąga go stary przyjaciel. Razem planują zamach, który jest tylko pretekstem do spotkania się mężczyzn. Ostateczne starcie to… szachy. Szachy, w których bierkami są ludzie z eksplodującymi obrożami. To tylko kilka przygód bohaterów.

Demonslayer

Drużyna Demonslayer'a
Drużyna Demonslayer’a; żródło: https://phobso.tumblr.com/post/155760013870/
Okładka 3 części komiksu z serii Demonslayer
Okładka 3. części komiksu z serii Demonslayer; źródło: https://bubble.ru/en/catalog/8-Demonslayer/digital

Historia zabójcy demonów ma miejsce w  Moskwie. Samym mordercą jest Danila, były żołnierz, który walczył w Cchinwali w 2008 roku. Podczas wojny został śmiertelnie ranny. To wtedy półżywy zwrócił uwagę na tajemnicze moce, utrzymujące dobro i zło w równowadze. W tym czasie został obdarowany niezwykłym artefaktem zwanym Klepsydrą Życia. Danila żyje tak długo, jak długo popioły czarnego demona przechodzą przez tę klepsydrę. Same popioły są trudne do zdobycia, ponieważ demonów nie można zabić zwykłą bronią, a śmiertelnik nie może używać broni z Nieba czy Piekła. Razem z małym chochlikiem, Szmygem, zajmują się „brudnymi sprawami Moskwy”. Próbują obalić handlarzy narkotykiem pochodzącym z piekieł i ustalić tajemnicze zaginięcia grup dzieci. Pogromca demonów ma ręce pełne roboty. Z czasem jego drużyna powiększa się o Pawła, Yanę, Czarnego Psa czy samego Antychrysta.

Historie postaci z uniwersum Bubble oraz unikalna kreska dają niepowtarzalny charakter. Ciągłe napięcie, zwroty akcji i niezwykli bohaterowie sprawiają, że chce się zagłębiać w każdy kolejny rozdział. Komiksy są dostępne w dwóch wersjach językowych: rosyjskiej i angielskiej. Samo wydawnictwo nie było aż tak znane nawet w Rosji. Rozgłos zyskało podczas nawiązania współpracy z „KinemPoisk” (КиноПоиск). Razem stworzyli film na podstawie komiksów „Major Grom i Doktor Plagi”. Premiera odbyła się 1 kwietnia 2021 roku na Ukrainie.

Edyta Skrzypczak

Studentka pierwszego roku dziennikarstwa. Skończyłam szkołę średnią jako architekt krajobrazu. Kocham czytać książki, rysować, słuchać muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *