KulturaMuzyka

Juicy Melodiezz #19

Ze wszystkich stron docierają do nas setki bodźców. W mediach sporo się dzieje, a narracja bywa dosyć przygnębiająca. W tych „nieprzystępnych” dla wielu z nas czasach brakuje chwili na odcięcie się i naładowanie baterii. Przestrzeni na chociaż kilka utworów, które odradzają nasze pozytywne wibracje lub pomagają pozbyć się tych negatywnych. Jeżeli to ja miałbym je wybierać, dzisiaj zdecydowałbym się na te poniżej.

Typol – Storks & Cranes

Na niedawno wypuszczonym albumie Typola dominują przyjemne, hipnotyczne brzmienia. „Bociany i żurawie” przywodzą na myśl mglisty, niemal pastelowy klimat. Kojący przystanek dla wszystkich, z jakiegoś powodu eksploatowanych przez życie. Chyba trudno o bardziej wyrazisty opis, niż ten na Bandcampie: „Juniper Tape is an 8 track dub influenced sonic equivalent of stepping inside the floral shop”. Zarówno w kontekście „Storks & Cranes”, jak i pozostałych 7 utworów.

Ashantis – Woman

Miłośnicy funku i soulu nie powinni czuć się opuszczeni. Pochodzący z drugiej połowy lat 70. kawałek „Woman” powinien podnieść kąciki ust, a także poruszyć nogi wszystkich cierpiących na niedobór radosnych melodii. DJ-e, tancerze i wszyscy pozostali – oto propozycja ode mnie na spędzenie 4 minut i 20 sekund waszego czasu.

MC Silk feat. Stanisław Lem – Ostatni z nas

Poprawa nastroju to doświadczenie zbyt płytkie lub niewystarczające? Tu pojawia się miejsce na głębszą refleksję. W roku setnych urodzin Stanisława Lema warto przypomnieć utwór  kultowego już (w mojej opinii) MC Silka. Oprócz angielskiej wersji, piosenka posiada przesłanie, które z każdym dniem staje się coraz bardziej adekwatne. Klip – nie rozwodząc się zbyt obszernie – stanowi ważną część kompozycji.

Jakub Daniluk

Student dziennikarstwa, muzyk i marzyciel. Coraz śmielej sięgam po swoje cele, kierując się głównie człowieczeństwem. Pasjonat muzyki różnych gatunków - głównie rapu, który również tworzę. Szukam swojego miejsca w świecie i własnego "ja". Entuzjasta psychologii, psychiatrii i kwestii dbałości o zdrowie psychiczne - zarówno zapobiegawczo jak i terapeutycznie. Pomieszany introwertyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *