Lubelski WORD pęka w szwach. Kierowcy chcą zdążyć przed zmianą przepisów

WORD w Lublinie
WORD w Lublinie | źródło: lublin112.pl

W lubelskim WORD-zie dwukrotnie wzrosło zainteresowanie reedukacyjnymi kursami dla kierowców. Wszystko za sprawą nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, która wejdzie w życie 1 stycznia nowego roku. Za sprawą regulacji kierowcy stracą możliwość samodzielnego redukowania punktów karnych z konta.

Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym podpisaną przez Andrzeja Dudę niecałe trzy tygodnie temu, od 1 stycznia 2022 roku wejdzie w życie ustawa zaostrzająca kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Nadchodzące regulacje m.in. podwyższą maksymalną wysokość grzywny z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększą liczbę punktów karnych za niektóre wykroczenia z 10 do 15. Warto zaznaczyć, że zostanie wydłużony również czas kasowania się wspomnianych punktów, który od nowego roku będzie trwał 2 lata i będzie liczony nie od dnia popełnienia wykroczenia, lecz od chwili zapłacenia mandatu.

Choć informacja o nowelizacji wstrząsnęła kierowcami w całej Polsce, to nawet wydłużony czas kasowania się punktów karnych nie wydaje się być straszny mając do dyspozycji ogólnodostępny kurs redukujący ich liczbę na koncie (maksymalnie dwa razy w roku, o sześć za każdym podejściem). Niestety od października 2022 kierowcy stracą możliwość uszczuplania konta z punktami w ten sposób i to przestraszyło ich najbardziej. Efekty nadchodzących zmian są odczuwalne już dziś m.in. w lubelskim WORD-zie, gdzie według ustaleń Dziennika Wschodniego zainteresowanie kursami reedukacyjnymi wzrosło dwukrotnie.

Lubelscy kierowcy chcący zredukować swoją liczbę punktów karnych na koncie w ten sposób muszą się spieszyć, ponieważ kursy będą prowadzone jeszcze przez 9 miesięcy, a najbliższe wolne terminy są dopiero na styczeń i szybko znikają. Dzieje się tak za sprawą obostrzeń sanitarnych, które w czasie trwania pandemii ograniczają liczbę kursantów w grupie, a same kursy są organizowane 4-5 razy w miesiącu. Ich koszt to 400 zł za kurs. Kierowca bierze udział w 6-godzinnym wykładzie prowadzonym przez policjanta i psychologa, po którego zakończeniu z konta znika 6 punktów karnych. Zaostrzenie kar dla sprawców wykroczeń drogowych ma na celu zmotywować kierowców do zachowania bezpieczeństwa na drogach. Tylko w ciągu tegorocznego świątecznego weekendu na polskich drogach doszło do 301 wypadków, w których śmierć poniosły 44 osoby. Choć 400 zł i 6-godzinny kurs to niewielki koszt za zredukowanie punktów karnych, to najlepszym sposobem jest przestrzeganie przepisów, aby ich w ogóle nie zbierać. O co apelujemy i do czego was gorąco zachęcamy.

Dawid Zapora

Informatyk, poeta i twórca ekscentryk. Pisanie to dla mnie chleb powszedni. Odkąd pamiętam pasjonowałem się tworzeniem niekonwencjonalnych form literackich i dziennikarskich. Na co dzień zgłębiam tajniki świata komputerów, a w wolnych chwilach oddaję się sztuce, muzyce i kinematografii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.